Spør KI-samtaleroboten vår

Samarbeidsavtaler

I alle prosjekter med samarbeidspartnere, skal prosjektansvarlig organisasjon og samarbeidspartnere inngå en felles samarbeidsavtale senest tre måneder etter at dere har mottatt tilskuddsbrev (nytt søknadssystem) eller kontrakt (gammelt søknadssystem) fra Forskningsrådet.

FoU-leverandører og andre leverandører er ikke samarbeidspartnere i prosjektet. Disse leverer varer og tjenester til prosjektansvarlig organisasjon og/samarbeidspartnere.

Les mer om FoU-leverandører og underleverandører.  

Samarbeidsavtalen skal regulere gjensidige rettigheter og plikter som prosjektansvarlig og samarbeidspartnerne har i et prosjekt. Vi stiller visse krav til samarbeidsavtaler, blant annet til hvordan eierskap og rettigheter til prosjektresultater skal reguleres i en samarbeidsavtale.

Kravene bygger på:

Partene lager avtalen selv

Det er opp til partene å finne et format og innhold på samarbeidsavtalen som passer for dem og det aktuelle prosjektet. Som hjelp har vi laget noen eksempler på samarbeidsavtaler som kan brukes som utgangspunkt.

Se eksempler på samarbeidsavtaler

I eksempelavtalene under bruker vi «FoU-kontrakten». Begrepet omfatter avtaledokumentet (avtalen som er inngått mellom Forskningsrådet og prosjektansvarlig), prosjektbeskrivelsen, Forskningsrådets generelle vilkår for FoU-prosjekter og eventuelle avtalte tilleggsdokumenter. 

Der det er søkt om støtte gjennom Forskningsrådets nye søknadssystem (Min side), vil det ikke bli inngått en slik kontrakt. I stedet får dere et tilskuddsbrev. I tilskuddsbrevet finner dere selve vedtaket om tilskuddet og alle betingelsene og vilkårene for at dere kan få utbetalt tilskuddet. Les mer om tilskuddsbrev.
 
I samarbeidsavtaler og/eller konsortieavtaler for prosjekter som har fått støtte gjennom det nye søknadssystemet, må «FoU-kontrakt» derfor byttes ut med «tilskuddsbrev».  

Tre måneders frist

Samarbeidsavtalene skal være inngått og bekreftet på Min side av partene senest tre måneder etter at vi har sendt tilskuddsbrevet til prosjektansvarlig organisasjon. (For prosjektet på gammelt system, gjelder at signert kontrakt må være lastet opp på Mitt nettsted senest tre måneder etter at prosjektansvarlig har fått denne tilsendt).

Gå til logginn-siden.

Samarbeidsavtaler må være bekreftet/lastet opp før vi kan utbetale midler til prosjektet.

Endre samarbeidspartnere etter at prosjektet har mottatt tilskuddsbrev

Samarbeidspartnernes kompetanse og deltakelse spiller en viktig rolle i vurderingen av kvaliteten i et prosjekt og kan ha vært avgjørende i beslutningen om å tildele midler. Forskningsrådet anser derfor samarbeidspartnere som så viktige for å gjennomføre et prosjekt at vi må gi vårt samtykke før partnerne kan endres.

Dersom dere ønsker å endre samarbeidspartnere etter at dere har mottatt vedtak om tilskudd, kan dere gjøre dette i oppstartsprosessen (lenke kommer) eller senere i en søknad om prosjektendring (lenke kommer).

En eventuell godkjenning av endring av samarbeidspartnere vil kreve at dere endrer samarbeidsavtalen.

Meldinger ved utskriftstidspunkt 30. april 2026, kl. 15.49 CEST

Det ble ikke vist noen globale meldinger eller andre viktige meldinger da dette dokumentet ble skrevet ut.