UTLYSNING 1 AV 4
Innovasjonsprosjekt i næringslivet: Sjømatnæringen 2026
Denne utlysningen er en del av en større gruppe med utlysninger
Se andre utlysninger i denne gruppen
Last ned utlysningen
Viktige datoer
15. apr. 2026
Tidligste tillatte prosjektstart
15. apr. 2027
Seneste tillatte prosjektstart
Viktige datoer
Formål
Formålet med utlysningen er å støtte forsknings- eller utviklingsdrevne innovasjonsprosjekter innenfor fiskeri eller havbruk som skal utvikle ny teknologi, produkter eller tjenester i sjømatnæringen. Utlysningen er åpen for alle arter og omfatter hele verdikjeden fra produksjon av fôrråvarer eller utstyr, fram til prosessering og logistikk av bearbeidet produkt. Utlysningen omfatter også akvakultur, og marin høsting av bioressurser, til andre anvendelser enn mat.
Tema for utlysningen
Utlysningen er åpen for alle arter og omfatter hele verdikjeden fra produksjon av fôrråvarer eller utstyr, fram til prosessering og logistikk av bearbeidet produkt. Utlysningen omfatter også akvakultur, og marin høsting av bioressurser, til andre anvendelser enn mat.
Prioriteringer og avgrensninger
Rangeringskriterier for støtteverdige søknader kommer.
Søknader som skal utnytte marine råvarer til utvikling av legemidler eller kosttilskudd til human bruk, eller faller utenfor de tematiske avgrensningene i Porteføljeplan eller Investeringsplan for Mat og bioressurser, vil bli avslått.
Utlyst beløp kan bli økt etter at utlysningen åpner for søknadsmottak dersom mer midler blir tilgjengelig.
Porteføljevurderinger – foreløpig
Rangeringsrekkefølgen over kan avvikes for å sikre tematisk bredde, god fordeling mellom fiskeri og havbruk i tildelte prosjekter eller å maksimere tildeling innenfor utlyst beløp.
Om utlysningen
Denne utlysningen er rettet mot bedrifter og har som mål å støtte innovasjonsprosjekter som inneholder betydelig innslag av industriell forskning (IF) og/eller eksperimentell utvikling (EU). Dere finner detaljerte definisjoner av IF og EU under avsnittet Omfanget av støtten lenger ned i utlysningen.
De forventede resultatene kan være et nytt produkt, en ny tjeneste, en ny produksjonsprosess eller en ny måte å levere produkter og tjenester på. Også vesentlige forbedringer, eller nye egenskaper ved eksisterende produkter, tjenester eller prosesser hos bedriftene, kan være et resultat.
Vi støtter prosjekter som har et omfang og en risikoprofil som tilsier at bedriftene ikke vil kunne gjennomføre prosjektet uten midler fra Forskningsrådet. Det vil si at støtten vår må være utløsende for å iverksette FoU-aktivitetene. Dere kan altså ikke søke om midler til aktiviteter som dere allerede har startet. Dette innebærer at prosjektet og de aktuelle aktivitetene ikke kan ha startet opp før dere sender søknaden til oss. Vi finansierer heller ikke aktiviteter som dere har startet på før tilskuddsbrevet fra oss er signert. Disse aktivitetene må dere finansiere selv.
Dersom dere har tenkt å sende søknad til andre støtteordninger, kan dere lese mer om insentiveffekt og kombinasjon av virkemidler her. (Lenke kommer)
Utlysningen finnes både på norsk og engelsk (kommer). Den norske utlysningsteksten er juridisk bindende.
Hvem kan søke?
Prosjektansvarlig må være registrert i det norske foretaksregisteret og ha økonomisk aktivitet i Norge. Med økonomisk aktivitet mener vi å tilby varer eller tjenester i et marked. Dette innebærer at prosjektansvarlig enten må være en privat bedrift, eller et offentlig foretak som driver virksomhet av industriell eller forretningsmessig karakter. I resten av utlysningen bruker vi fellesbetegnelsen "bedrift".
Enkeltpersonforetak kan ikke være prosjektansvarlige, men de kan være samarbeidspartnere.
Hvem kan delta i prosjektet ?
Vi krever at prosjektansvarlig gjennomfører prosjektet sammen med minst én samarbeidspartner (norsk bedrift) eller kjøpe inn oppdragsforskning fra minst én FoU-leverandør. Disse må dere registrere i søknadsskjemaet.
Alle partnerne skal ha definerte oppgaver og en tydelig rolle i gjennomføringen av prosjektet.
Prosjektansvarlig og samarbeidspartnere må være uavhengige av hverandre. Med dette menes at den ene ikke kan ha kontrollerende innflytelse over den andre. Dette gjelder både mellom prosjektansvarlig og samarbeidspartner, og mellom alle samarbeidspartnerne.
Heller ikke en FoU-leverandør kan ha kontrollerende innflytelse over prosjektansvarlig/samarbeidspartnere eller motsatt.
Les mer om slike avhengighetsforhold her. (Lenke kommer)
Det er en betingelse for å få støtte at samarbeidspartnerne og FoU-leverandørene kommer til å delta i prosjektet slik som beskrevet i søknaden. Dersom dere endrer prosjektsammensetningen før tilskuddsbrevet er signert, kan vi trekke tilbake tilsagnet om finansiering.
Samarbeidspartnere
Norske bedrifter som skal være samarbeidspartnere må oppfylle kriteriene under "Hvem kan søke?" for å kunne delta i prosjektet og motta støtte. Samarbeidspartnere skal inngå i faktisk samarbeid med prosjektansvarlig, noe som blant annet innebærer at de deler både risikoen og resultatene som kommer ut av prosjektet. Samarbeidspartnerne som får dekket deler av sine kostnader gjennom støtten fra Forskningsrådet, blir mottakere av statsstøtte. Les mer om faktisk samarbeid under Artikkel 25: Viktige definisjoner. (Lenke kommer)
Alle samarbeidspartnere må ha synliggjort kostnader i prosjektet, men de kan velge ikke å få dekket kostnadene gjennom tildelingen.
Selv om enkeltpersonforetak ikke kan være prosjektansvarlig for søknader til denne utlysningen, kan de være samarbeidspartnere. For slike foretak finnes det egne regler for hvilke kostnader vi kan dekke. (Lenke kommer)
FoU-leverandører
- Norske og utenlandske forskningsorganisasjoner og andre kompetansemiljøer kan delta i prosjektet som FoU-leverandører, med ansvar for å utføre FoU-arbeid på oppdrag fra bedriftene i prosjektet. FoU-leverandører skal ikke bidra til å finansiere prosjektet, og har derfor vanligvis ikke rettigheter til prosjektresultatene. De leverer et arbeid på oppdrag, og får betalt for dette arbeidet til markedspris. Dersom en FoU-leverandør likevel skal ta del i rettigheter til prosjektresultatene, må prisen på det avtalte oppdraget justeres ved at markedsverdien på rettighetene trekkes fra prisen.
- Der doktorgradsarbeid inngår i FoU-leverandørens arbeid med prosjektet, kan dere ikke legge restriksjoner på offentliggjøring av doktorgradsarbeidet, med unntak av eventuelt en på forhånd avtalt utsettelse av datoen for offentliggjøring.
- Siden forskningsorganisasjonenes arbeid i innovasjonsprosjektene skjer på oppdrag, er universiteters og høyskolers arbeid i slike prosjekter definert som oppdragsfinansiert aktivitet. Dette innebærer at også arbeid som ph.d.-kandidater utfører, skal faktureres til markedspris. Prisene for dette arbeidet er ikke bundet til Forskningsrådets faste satser for stipendiater. Eventuelle stipendiater som utfører arbeid i disse prosjektene, har ikke de samme rettighetene til å få dekket utenlandsopphold som stipendiater som er helt eller delvis finansiert av Forskningsrådet.
Andre aktører
Aktører som ikke er beskrevet ovenfor, slik som andre internasjonale og offentlige aktører, kan delta i prosjektet, men dere skal ikke legge dem inn som partnere i søknadsskjemaet. Denne typen samarbeid skal dere i stedet omtale i søknadskjemaet, under Gjennomføring.
Les mer om samarbeidsavtaler, samarbeidspartnere og FoU-leverandører. (Lenke kommer)
Hva kan dere søke om støtte til?
Dere kan søke om støtte til å dekke faktiske kostnader som er nødvendige for å gjennomføre prosjektet. Prosjektansvarlig skal hente inn opplysninger om kostnader fra samarbeidspartnerne i prosjektet. Disse kostnadene skal legges inn i kostnadsplanen under den kostnadstypen de tilhører.
(Informasjon om kostnadstypene kommer)
Dere finner mer informasjon om hvilke kostnader dere kan få dekket på nettsiden vår Dette skal budsjettet inneholde. (Lenke kommer)
Alle prosjektkostnader skal budsjetteres etter Forskningsrådets retningslinjer for budsjettering. (Lenke kommer)
Prosjektansvarlig må sikre finansiering av prosjektet ut over Forskningsrådets støtte.
Vi gir ikke støtte til aktiviteter som ikke er direkte knyttet til gjennomføringen av prosjektet eller til tiltak for å utnytte FoU-resultatene, slik som beskyttelse av immaterielle rettigheter, markedsundersøkelser og markedsføring samt uttesting (med unntak av det som faller inn under definisjonen av eksperimentell utvikling) og ferdigstilling av nye produkter og tjenester. Vi gir ikke støtte til kostnader som ikke vil bli bokført i prosjektansvarliges eller samarbeidspartneres offisielle regnskaper, som for eksempel ulønnet arbeidsinnsats. Dere skal derfor ikke ta med slike kostnader i budsjettet i søknaden.
Omfanget av støtten
Artikkel 25 i EUs Gruppeunntaksforordning beskriver i mer detalj hvilke aktiviteter som kan støttes og hvilke kostnader ved disse aktivitetene som helt eller delvis kan dekkes. Støtten kan dekke direkte og indirekte prosjektkostnader i den grad de er kostnader ved industriell forskning eller eksperimentell utvikling.
Les mer om statsstøtte her: Artikkel 25: Støtte til forsknings- og utviklingsprosjekter. (Lenke kommer)
Dere kan søke om støtte til å dekke inntil 50 prosent av kostnadene til hver enkelt av bedriftene i prosjektet. Graden av støtte til bedriftens prosjektkostnader innenfor rammen på 50 prosent er avhengig av bedriftens størrelse og type FoU-aktiviteter.
| Type bedrift/type aktivitet | Industriell forskning (IF) | Eksperimentell utvikling (EU) |
|---|---|---|
| Små bedrifter | 50 % | 45 % |
| Mellomstore bedrifter | 50 % | 35 % |
| Store bedrifter | 50 % | 25 % |
Legg merke til at vi ikke utnytter handlingsrommet i statsstøtteregelverket fullt ut. På den måten får vi innvilget flere innovasjonsprosjekter. Statsstøtteregelverket tillater at en liten bedrift får dekket opptil 70 prosent for IF, og en mellomstor opptil 60 prosent for det samme. Innenfor denne utlysningen kan likevel ingen av dem få mer enn 50 prosent selv om alle aktivitetene er industriell forskning.
- Eksempel 1: en liten bedrift med alle kostnadene innenfor kategorien IF: Statsstøtteregelverket tilsier at offentlig støtte kan bidra med 70 prosent av kostnadene, men bedriften får kun dekket 50% gjennom et innovasjonsprosjekt i næringslivet.
- Eksempel 2: en mellomstor bedrift med alle kostnadene innenfor kategorien EU: Statsstøtteregelverket tilsier at offentlig støtte kan dekke 35 prosent av kostnadene, og det er det bedriften kan få dekket.
- Eksempel 3: en liten bedrift med halvparten av kostnadene innenfor kategorien IF og halvparten innenfor EU: Statsstøtteregelverket tilsier at offentlig støtte kan dekke 57,5 prosent av de samlede kostnadene, men vi dekker bare inntil 47,5 prosent av dem.
- Eksempel 4: en mellomstor bedrift med halvparten av kostnadene innenfor IF og halvparten innenfor EU: Statsstøtteregelverket tilsier at offentlig støtte kan dekke 47,5 prosent av kostnadene, men vi dekker bare inntil 42,5 prosent av kostnadene.
Siden Forskningsrådet kun tildeler inntil 50 prosent til industriell forskning selv om bedriften kunne fått dekket inntil 70 prosent, kan dere søke om ytterligere støtte fra andre offentlige ordninger, slik som Innovasjon Norge og SkatteFUNN.
Endelig støttebeløp og -prosent blir fastsatt i tilskuddsbrevet.
Forutsetninger for tildeling av støtte
Denne utlysningen utgjør en støtteordning som meldes til EFTAs overvåkningsorgan (ESA) og har referanse GBER XX/2026/R&D&I.
Støtten under ordningen tildeles i henhold til Gruppeunntaksforordningens artikkel 25 (Kommisjonsforordning (EU) nr. 651/2014). I tillegg må de generelle vilkårene i forordningens kapittel I være oppfylt.
Se Gruppeunntaksforordningen i konsolidert versjon med endringer til og med juni 2023 (lenken åpnes i nytt vindu. Lenke kommer). Ordningen skal praktiseres i tråd med EØS-avtalens statsstøtteregler. Vilkår og begreper skal tolkes i tråd med korresponderende vilkår og begreper i støttereglene. Ved eventuell motstrid mellom utlysningen og statsstøttereglene, skal sistnevnte ha forrang. Av samme grunn kan også utlysningen bli justert.
Støtte kan ikke gis til foretak som ikke har oppfylt krav om tilbakebetaling etter en forutgående beslutning fra ESA/EU-kommisjonsbeslutning der støtten er erklært ulovlig og uforenlig med det indre marked. Støtte kan heller ikke gis til foretak i vanskeligheter i EØS-rettslig forstand. (Lenke kommer)
Forskningsrådets forutsetninger for tildeling finner dere i våre generelle vilkår for FoU-prosjekter på informasjonssiden Dette består kontrakten av. (Lenke kommer)
Etikk
Forskningsrådet stiller krav om høy forskningsetisk standard i prosjektene vi finansierer, og etikk inngår i vurderingskriteriene våre. Det dere skriver om etikk i søknadene, er først og fremst en forsikring til de som vurderer den om at det foreligger en plan for å håndtere de viktigste etiske dilemmaene i prosjektet. Ansvaret for at den forskningsetiske standarden følges, ligger hos den enkelte forsker og forskningsorganisasjon (jfr. Lov om organisering av forskningsetisk arbeid).
Panelets vurdering og Forskningsrådets vedtak om tildeling innebærer dermed ingen forskningsetisk godkjenning.
Andre forutsetninger
I tillegg må dere være klar over følgende om dere skulle få tildelt midler fra oss:
- Seneste tidspunkt for oppstart av prosjektet vil være fire måneder etter at dere får beskjed om tildelingen. Prosjekter som ikke har startet innen dette tidspunktet, kan miste tildelingen.
- Støtte fra andre offentlige aktører til prosjektet eller til aktiviteter som inngår i prosjektet, vil kunne påvirke omfanget av Forskningsrådets støtte.
- Får dere statsstøtte fra oss som tilsvarer 100 000 euro eller mer, vil vi gjøre det kjent i Registeret for offentlig støtte (lenke kommer).
- Prosjektleder og prosjektansvarlig skal ha vurdert og håndtert hensynet til forskningssikkerhet i prosjektet. Forskningssikkerhet (Lenke kommer) handler om risiko knyttet til uønsket overføring av kunnskap og teknologi, påvirkning på forskning og innovasjon eller brudd på forskningsetikk/-integritet hvor kunnskap og teknologi brukes til å underminere sentrale samfunnsverdier.
- Forskningsrådet stiller krav om full og umiddelbar åpen tilgang (open access) for vitenskapelige artikler, se Plan S - åpen tilgang til publikasjoner. (Lenke kommer)
- For alle prosjekter som håndterer data, skal prosjektansvarlig utarbeide en datahåndteringsplan i forbindelse med revidert søknad. Her finner dere mer informasjon om krav til datahåndteringsplaner i prosjekter som får finansiering fra oss. (Lenke kommer)
- For medisinske og helsefaglige studier som involverer mennesker, stiller Forskningsrådet særskilte krav og retningslinjer om prospektiv registrering av studier og offentliggjøring av resultater. (Lenke kommer)
Rapportering og utbetaling av støtte
Mer informasjon om rapportering kommer.
Vi utbetaler støtten etterskuddsvis. Dere vil få mer informasjon om dette hvis vi innvilger søknaden.
Krav til utforming
- Dere må opprette og sende inn søknaden via søknadssystemet vårt.
- Søknaden skal skrives på norsk eller engelsk.
- Det er ikke mulig å sende inn vedlegg.
Vurderingskriterier
Vi vurderer søknadene i lys av formålet med utlysningen og etter disse kriteriene (mer informasjon kommer):
Kvalitet
Mer informasjon kommer
Effekter
Mer informasjon kommer
Gjennomføring
Mer informasjon kommer
Behandlingsprosedyre
Mer informasjon om behandlingsprosedyren kommer.
Se også: Slik behandler vi søknader. (Lenke kommer)
Meldinger ved utskriftstidspunkt 19. desember 2025, kl. 11.01 CET