Nasjonal referansegrupper

Ti nasjonale referansegrupper med mer enn 200 eksperter vil være tett påkoblet utviklingen av arbeidsprogrammene for de ulike delene av Horisont Europa. Referansegruppene skal også bidra til at norske aktører får bedre informasjon om utlysninger og satsinger i Horisont Europa. Her finner du oversikten over gruppene og dens medlemmer.

 

Nasjonal referansegruppe ERC og MSCA Nasjonal referansegruppe Forskningsinfrastruktur
Margareth Hagen, UiB Per Morten Sandset, UiO
Åse Gornitzka, UiO Tor Grande, NTNU
Camilla Brekke, UiT Gottfried Greve, UiB
Tor Grande, NTNU Kenneth Ruud, FFI
Rune Dahl Fitjar, UiS Ågot Aakra, FHI
Kyrre Lekve, Simula Polyxenia Vasilakopoulou, UiA
Nina Sindre, NTNU Merete Vadla Madland, UiS
Anja Hegen, UiB Marius Widerøe, NTNU Helse
Mette Topnes, UiO Gunn Peggy Knudsen, FHI
Theresa Mikalsen, UiT Christina Pedersen, NPI
Per Ivar Høvring, NMBU Cathrine Lund Myhre, NILU
Mary Anderson-Glenna, USN Arve Ottar Holt, IFE
Martin Sending, OUS Karin Kroon Boxaspen, IMR
Elana Wilson Rowe, NUPI Øystein Godøy, MET
Finn-Arne Weltzien, NMBU Dominique Durand, NORCE
Eigil Samset, GE Vingmed Ultrasound Kristoffer Skjolden Skau, NGI
Anne Inger Helmen Borge, UiO Rudie Spooren, SINTEF
Kaare Magne Nielsen, OsloMet Hans Eide, UNINETT Sigma2
Eystein Jansen UiB Vigdis Kvalheim, Sikt
Sven Wedemeyer, UiO Torstein Arne Bye, SSB

 

Nasjonal referansegruppe Klynge 1: Helse Nasjonal referansegruppe Klynge 2: Kultur, kreativitet og inkluderende samfunn
Jens Petter Berg, UiO Andrew Perkis, NTNU
Torstein Baade Rø, NTNU Hans Petter Graver, UiO
Elisabeth Flo, UiB Helene Sjursen, UiO
Jan Erik Askildsen, UiB Vibeke Grøver, UiO
Gunnar Hartvigsen, UiT/UiA Ole Marius Hylland, Telemarksforskning
Sølvi Helseth, OsloMet Anne-Britt Gran, BI
Maren Sogstad, NTNU Alexander Wright Cappelen, NHH
Kjetil Tasken, OUS Bettina Uhrig, OsloMet
Ellisiv Mathiesen, UNN/UiT Helle Sjøvaag, UiS
Fredrik Frøen, FHI Hakan Sicakkan, UiB
Hilde Færevik, SINTEF Audun Skeidsvoll, Riksantikvaren
Ingvild Eide Graff, NSD Anniken Fjelberg, 657 Oslo
Jens Halvard Grønlien, Inven2 Mari Teigen, ISF
Monica Larsen, LMI Jacqueline Floch, SINTEF
Lena Nymo Helli, Norway Health Tech Cindy Horst, PRIO
Ketil Widerberg, OCC Arvid Ellingsen, LO
Tarje Bjørgum, Abelia  
Linda Ekholm, Stavanger kommune  
Kari Grimholt, Dir. for e-helse  
Anne Rita Øksengård, Nasjonalforeningen for folkehelsen  

 

Nasjonal referansegruppe Klynge 3: Samfunnssikkerhet Nasjonal referansegruppe Klynge 4: Digitalisering, næringsliv og romvirksomhet
Stian Antonsen, NTNU Samfunnsforskning – Studio Apertura Anders Teigland, Joma International AS
Vegard Aune, NTNU SFI CASA Are Magnus Bruaset, Simula
Odd Jarl Borch, Nord Universitet Duncan Akporiaye, SINTEF
Tore Bjørgo, UiO/C-REX Geir Horn, UiO
Arne B. Brantsæter, OUS Gunnar Mæhlum, IDEAS
Øyvind Breivik, MET Harald A. Nitavskis, NMBU
Gro Eide, Elkem Harald Throne Holst, OsloMet
Monica Endregard, Forsvarets Forskningsinstitutt Ingrid Schjølberg, NTNU
Marit Endresen, Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap Jared Atkinson, NGI
Frank Stolan, Kongsberg Gruppen Katrine Vinnes, Norsk Industri
Martin Gilje Jaatun, SINTEF Kjell Bengtsson, Jotne
Osman Mohammad Ibrahim Beredskapsetaten, Oslo kommune Lars Petter Maltby, Eyde klyngen
Hallstein Husand, Datatilsynet Philipp Schneider, NILU
Birgitte Jensen Egset, E-helsedirektorat Margrete Skattum, Hexagon Ragasco
Dag Michalsen, UiO Odd Myklebust, SINTEF
Claudia Morsut, UiS Olav Gaute Hellesø, UiT
Ingrid Nyborg, NMBU Onno Verberne, Nammo
Anne Rød, Politihøgskolen Stein Tronstad, Norsk polarinstitutt
Niels Nagelhus Schia, NUPI Stian Nygaard, Yara
Eli Skogerbø, UiO Vebjørn Bakken, UiO
Tonje Sti, UiA/CIEM Baltasar Beferull-Lozano, UiA
  Tomas Nordlander, IFE
  Liv Dingsør, Digital Norway
  Tone Merethe Aasen, Trondheim kommune

 

Nasjonal referansegruppe Klynge 5: Klima, energi og mobilitet Nasjonal referansegruppe Klynge 6: Mat, bioøkonomi, naturressurser, landbruk og miljø
Trond Bakken, SINTEF Amund Måge, UiB/HI
Sandrine Benard, Miljødirektoratet Gunnar Vittersø, SIFO
Rasmus Benestad, Meteorologisk institutt Michaela Aschan, UiT
Torun Degnes SAMS Line Nybakken, NMBU
Thea Forsberg, KS Sveinung Sægrov, NTNU
Tore Furevik, UiB/Bjerknessenteret Siri Fjellheim, NMBU
Anders Godal Holt, Statens Veivesen Dag O. Hessen, UiO
Kristin Guldbrandsen Frøysa, UiB Nalan Koc, Norsk polarinstitutt
Lars Gørvell-Dahll, Norsk industri maritim Linn Bryhn Jacobsen, Miljødirektoratet
Ingeborg Palm Helland, NINA Cecilie Lind, Avfall Norge
Harald M. Hjelle, HiM Morten Sollerud, Norillia AS
Grete Hovelsrud, Nordlandsforskning Kjell Maroni FHF
Johan E. Hustad, NTNU Linn Anne Brunborg, Orkla Foods AS
Tone Knudsen, Statkraft Gudbrand Rødsrud, Borregaard AS
Lene Mostue, Energi21 Kristiane Haug Berg, Heidner Biocluster
Arvid Nesse, Norwegian Offshore Wind Cluster Wenche Uksnøy NCE Blue Legasea
Tine Uberg Nærland, IFE Bente Lilja Bye, BLB
Lars Otto Reiersen, UiT Ola Hedstein, Landbrukssamvirke
Amund Drønen Ringdal, Norges Rederiforbund Hilde Bjørkhaug, Ruralis
Hege Rognø, Equinor Marit Aursand, SINTEF
Ørnulf Rødseth, SINTEF Anders Nielsen, NIBO
Nils A. Røkke, SINTEF Petter Olsen, Nofima
Gerd Seehuus, Stavanger kommune Håvard Sletta, SINTEF
Jenny Simonsen, ITS Norge Per Stålnakke, NIBIO
Beate Sjåfjell UiO Carlos Goncalo das Neves, Veterinærinstituttet
Stefan Sobolowski, NORCE Stein Sandven, NERSC
Asun Lera St.Clair, DNV GL Graciela M. Rusch, NINA
Petter Støa, SINTEF Erik Kolstad, NORCE
Leonor Tarrason, NILU  
Asgeir Tomasgard, NTNU  
Ragnhild Wahl, Jernbanedirektoratet  
Dagfinn Wåge, Lyse AS  
Hege Økland, NCE Maritime CleanTech  
Jardar Andersen, TØI  

 

Nasjonal referansegruppe for EIC, Økosystemer for innovasjon og EIT Nasjonal referansegruppe Juridiske og økonomiske forhold
Jan Richard Sagli, Equinor Lars Øen, UiO
Aksel Mjøs, NHH Hege Dysvik Høiland, UiB
Rebekka Borsch, NHO Andreas Vatne Ellefsen, NTNU
Ingrid Teigland Akay, Hadean Ventures Kaja Gjersem Nygaard, UiS
Siri Kalvig, Nysnø Anne Bjørtuft, OsloMet
Kjell Reidar Mydske, Smart Innovation Norway Andrea Gerecht, UiT
Daniel Ras-Vidal, Kjeller Innovasjon Gunn H. Bremnes, NMBU
Ellen Vold, NVCA Terje Gravdal, Høyskolen på Vestlandet
Sverre Moen, Sensibel Iver Jan Leren, Rogaland Fylkeskommune
Kristin Hollung, NOFIMA Kristoffer Hammer, NCE Media
Katrine Loen Thomsen, Piql AS Luisa Nordlander, Smart Innovation Norway/NCE Smart Energy Markets
Toril Nagelhus Hernes, NTNU Henrik Bjørge, NHO Service og Handel
Carina Hundhammar, Abelia Reidar Buvik, SINTEF
Lene Lad Johansen, SINTEF Anita Vangen, NORCE
Haakon Bryhni, Simula / Eliptic labs Anne Risbråthe, Nofima
Javad-ul-Mutayyab Mushtaq, JM Ventures Ina Maiquez, Folkehelseinstituttet
Bodil Holst, UiB  
Gisle Østreng, Startpartner  
Gry Agnete Alsos, Nord univ  
Jaran Rauø, Marealis innovation  

Meldinger ved utskriftstidspunkt 27. juni 2022, 19.49 CEST

Det ble ikke vist noen globale meldinger eller andre viktige meldinger da dette dokumentet ble skrevet ut.