Norges største forskningsprosjekt noensinne
Arven etter Nansen handler om det store matfatet i Barentshavet. Nytten samfunnet vil få ut av prosjektet, er større enn vi kunne forutse, forteller prosjektlederen, professor Marit Reigstad ved Universitetet i Tromsø - Norges arktiske universitet.
Arven etter Nansen
Vi har fått en mye mer helhetlig forståelse av hva det er som påvirker klimaet i de arktiske havområdene, og hvordan det igjen påvirker økosystemet og de høstbare artene – og hvordan vi kan sikre at aktivitetene vi har i disse områdene i fremtida ivaretar både de sårbare artene som er under press, og i tillegg ivaretar artene som trives med at det blir varmere og at større områder blir tilgjengelig.
Arven etter Nansen startet i 2018 og avsluttet i 2024. I videoen forteller Reigstad om prosjektet og viser opptak fra feltarbeidet under ofte krevende forhold på flytende isflak i iskalde omgivelser og med isbjørn som nysgjerrig og potensielt farlig tilskuer.
Les om Arven etter Nansen i Prosjektbanken: The Nansen Legacy - Prosjektbanken (forskningsradet.no)
Meldinger ved utskriftstidspunkt 21. mai 2026, kl. 17.20 CEST
Stor pågang
I forbindelse med søknadsfristen 27. mai og overgangen til nytt søknadssystem, får mange vi nå mange henvendelser. Derfor kan det ta lenger tid enn vanlig før du får svar. Vi svarer deg så raskt vi kan.
Viktig varsel
Til utlysingane med søknadsfrist 27. mai kl. 13.00 betener vi vakttelefonen +47 22 03 70 00 torsdag 21. mai, fredag 22. mai og tysdag 26. mai kl. 08.00–15.00 og onsdag 27. mai kl. 08.00–13.00.