100 millioner til internasjonalt forskningssamarbeid
Nå får 20 forskningsprosjekter penger gjennom INTPART-ordningen, som støtter samarbeidsprosjekter med landene som er omfattet av Panorama-strategien. Nytt av året er at ordningen også omfatter samarbeid med afrikanske land.
12 av prosjektene som får støtte utføres i samarbeid med forskere fra Brasil, Canada, India, Japan, Kina, Sør-Afrika, Sør-Korea og USA. Åtte er samarbeidsprosjekter med afrikanske land, blant annet Sør-Afrika, Namibia, Etiopia, Uganda, Rwanda og Mosambik.
Se liste over alle prosjektene nederst i saken.
– Det er viktig for meg å styrke internasjonale forskningssamarbeid. Det er avgjørende for å løse globale utfordringer og styrke norske fagmiljøer. INTPART-ordningen viser hvordan vi kan bygge likeverdige partnerskap med land over hele verden, samtidig som vi ivaretar forskningssikkerhet og ansvarlighet. Det er gledelig å se at årets tildeling også inkluderer et nytt spor for samarbeid med afrikanske land, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland.
Denne ordningen skal bidra til å utvikle fremragende fagmiljøer i Norge gjennom langsiktig internasjonalt samarbeid. Det er Forskningsrådet og HK-dir som administrerer INTPART, og prosjektene skal sørge for at det internasjonale samarbeidet har gode koblinger mellom høyere utdannings- og forskningssamarbeid.
– INTPART er et kraftfullt virkemiddel for å koble norske fagmiljøer til verdensledende forskningsmiljøer og utdanningsinstitusjoner. Årets tildeling viser stor faglig bredde, involverer et mangfold av institusjoner og favner samarbeid på tvers av landegrenser. Dette gir et solid grunnlag for langsiktige partnerskap som styrker både norsk forskning og høyere utdanning, sier Mari Sundli Tveit, administrerende direktør i Forskningsrådet.
– INTPART-programmet har siden etableringen blitt møtt med stor interesse i kunnskapssektoren og har etablert seg som et viktig virkemiddel for å styrke kunnskapssamarbeid med Panorama-landene. Programmet har i 10 år bidratt til kvalitetsutvikling og sterke fagmiljøer i norsk høyere utdanning og forskning gjennom samarbeid med ledende fagmiljøer internasjonalt. Det er med stor glede vi nå kan offentliggjøre de 20 nye prosjektene som ble tildelt støtte gjennom årets utlysning, sier direktør i HK-dir, Sveinung Skule.
Utslippsfrie energisystemer
TRANSMOD-prosjektet samler ledende forskningsmiljøer fra Brasil, Canada, USA og Norge for å utvikle nye stokastiske optimaliseringsmetoder og energimodeller som kan bidra til å bygge pålitelige, rimelige og utslippsfrie energisystemer. Det unike med prosjektet er at det kombinerer spørsmål om energisikkerhet, kostnader og avkarbonisering i én helhetlig tilnærming, der matematikk, økonomi, ingeniørvitenskap og optimalisering spiller sammen. Prosjektet er tett koblet til norske industripartnere via FME-sentrene (Sentre for miljøvennlig energi), og vil gi en plattform for samarbeid mellom akademia og næringsliv. Prosjektlederen er Mette Helene Bjørndal ved NHH.
Bekjempe tap av biologisk mangfold i Øst-Afrika
Prosjektet COGENT skal etablere et sterkt forsknings- og utdanningssamarbeid mellom Universitetet i Oslo og fire afrikanske universiteter. Målet er å utvikle og ta i bruk moderne metoder som miljø-DNA, droner og maskinlæring for å bekjempe tap av biologisk mangfold i Øst-Afrika, samtidig som bærekraftige levekår ivaretas. Forskerne i prosjektet skal samarbeide med forskere fra universiteter i Etiopia, Uganda, Rwanda og Mosambik. Hugo De Boer ved Universitetet i Oslo er prosjektleder.
Styrke maritim utdanning og forskning
SEA-AI-prosjektet samler ledende universiteter fra Norge, USA, Sør-Korea, Japan og India for å styrke maritim utdanning og forskning gjennom bruk av kunstig intelligens og autonome teknologier. Prosjektet utvikler to nye internasjonale kurs kombinert med praktiske workshops, simulatortrening og feltbesøk, og legger til rette for mobilitet, sommerskoler, vinterskoler og felles forskningsaktiviteter. Hovedmålet er å tilpasse maritim utdanning til raske teknologiske endringer, særlig innen maskinlæring, cybersikkerhet og AI-basert ytelsesanalyse, samtidig som det fremmer tverrfaglig samarbeid, bærekraft og varige partnerskap på tvers av kontinenter. Prosjektleder er Ziaul Haque Munim ved Universitetet i Sørøst-Norge.
Sirkulære løsninger for biologisk avfall
WaWi-prosjektet fremmer sirkulære løsninger for biologisk avfall gjennom et bredt samarbeid mellom institusjoner i Norge, Etiopia, Namibia, Sør-Afrika, Sverige og USA. Prosjektet bygger videre på erfaringene fra FoodsecURe og utvikler trygge og bærekraftige mat- og gjødselløsninger basert på ressurser som urin, husdyrgjødsel, planterester og biprodukter fra landbruk og industri. Det er koordinert av NIBIO og NMBU, og med sterke bidrag fra afrikanske partnere, kombinerer prosjektet teknologisk innovasjon med samfunnsøkonomi, entreprenørskap og politikk for å fjerne barrierer mot bærekraftig næringsstoffgjenvinning. Prosjektleder er Divina Gracia Rodriguez ved NIBIO.
Hydrodynamisk modellering, robotikk og grønn marin teknologi
i4HydroMORE-prosjektet etablerer et langsiktig samarbeid mellom ledende institusjoner i USA, Kina og Norge for å styrke utdanning, forskning og innovasjon innen hydrodynamisk modellering, robotikk og grønn marin teknologi. Gjennom samarbeid med MIT, som er ledende på hydrodynamisk modellering og marine operasjoner, og Westlake University, som har spisskompetanse på dyphavsteknologi, robotikk og intelligente væskelaboratorier, skal kunnskap og metoder overføres til Norge. Prosjektleder er Gloria Stenfelt ved Høgskulen på Vestlandet.
Følgende prosjekter får finansiering:
Hovedorganisasjon |
Prosjekttittel |
Beløp i tusen kroner |
UIT |
Exploring Mixed-Autonomy at Sea through Multi-site Simulations and Collaborative Learning (EXPLORER) |
5000 |
USN |
Scalable Education and Analytics for AI-Driven Maritime Innovation |
4990 |
NHH |
Trans-Atlantic Cooperation on Modelling Energy Systems and Markets in Transition |
5000 |
UIO |
Chinese-Norwegian Partnership for Education and Research in Cancer Cell Biology Phase II (ChiNoCell-II) |
5000 |
UIO |
Life on metal surfaces (LIMES) |
4999 |
NMBU |
BIOME – Biodiversity Innovation for Optimization of Monitoring and Education |
5000 |
HVL |
Int'l Initiative for Integrating Intelligence of Machines and Robotics to Marine Labs for Hydrodynamic Modeling and GREen Ocean Operations |
4927 |
UIB |
International Cluster of Excellence in Sustainable Subsurface Research |
5000 |
NGI |
International Partnership for Early Warning Systems and Resilience to Climate-Driven Natural Hazards – IP4EWS |
5000 |
HVL |
TriCHET – Trilateral Consortium for Hydrogen Enabling Technologies Connecting Norway, India, and South Korea for Hydrogen Innovation |
5000 |
NTNU |
Norway India Collaboration for Excellence in Entrepreneurship Education and Research |
5000 |
NORSK REGNESENTRAL STI |
ResCri: Strengthening Resilience in Critical Sectors through IT-OT Integration and Human-Organizational Aspects |
5000 |
NIBIO |
From Waste to Wisdom: Accelerating Circular Biowaste Solutions through North-South Partnerships |
4998 |
HVL |
DEPICT-NOSO - Advancing Research and Education in Depiction in Signed Languages: A Nordic-African Collaboration |
4998 |
NTNU |
Norway-Africa Network for Smart Environment Monitoring |
5000 |
NIBIO |
Partnership for Research and Education for Monitoring Coastal Environments in Africa |
5000 |
SINTEF AS |
Well Integrity for Subsurface Operations – Norway Partnership with Africa, Asia, and North America |
4728 |
UIB |
The Bergen-Uganda Collaboration on Research Schools and Training for Excellence in Global Health |
5000 |
UIO |
Digital Health Promotion for Digital Public Infrastructure |
5000 |
UIO |
Excellence in Conservation Biology through Accelerated Research and Training |
4979 |
Pressekontakt
Sindre Mekjan
Meldinger ved utskriftstidspunkt 24. september 2025, kl. 12.15 CEST
Viktig informasjon
Til utlysingane med søknadsfrist 24. september kl. 13.00 betener vi vakttelefonen +47 22 03 72 00 måndag 22. september og tysdag 23. september kl. 08.00–15.45 og onsdag 24. september kl. 08.00–13.00.