Informasjon om Energi2050s arbeidsmøter

Energi2050 gjennomfører en serie arbeidsmøter i mars og april 2026 i forbindelse med utviklingen av en ny, helhetlig FoUI-strategi for hele energiområdet i Norge. Grunnlag for arbeidsmøtene, innspillsskjemaer og oppsummerende notater legges ut på denne siden.

Vannkraftturbin. Foto: AkerSolutions

Energi2050 skal i løpet av 2026 utvikle en ny FoUI-strategi for hele energiområdet i Norge. Strategien skal svare ut mandatet som omfatter:

  • Produksjon, overføring og bruk av utslippsfri energi
  • Leting etter, utvinning og transport av petroleum
  • Fangst, transport og lagring av CO2
  • Havbunnsmineralvirksomhet

Energi2050 skal gi råd til Energidepartementet om FoUI innsats som bidrar til :

  • Energisikkerhet, konkurransekraft og verdiskaping på hele energiområdet
  • Langsiktig kunnskaps- og teknologiutvikling, en bærekraftig energiomstilling og en effektiv energiforsyning
  • En kostnadseffektiv og miljøvennlig utvikling mot et lavutslippssamfunn innen 2050

Involvering av fageksperter, universiteter, FoU- Institutter, næringsliv, industri, og myndigheter er avgjørende for kvaliteten til Energi2050 strategien. Energi2050 har derfor invitert til åpne arbeidsmøter innenfor temaene listet under. For de som ennå ikke har meldt seg på, er det mulig å melde seg på fram til én uke før hvert møte skal gjennomføres. Påmelding må i så fall gjøres gjennom denne invitasjonen.

Formålet med møtene er å få identifisert og evaluert FoUI-behov, både på kort og lengre sikt. Resultatene fra arbeidsmøtene skal brukes av Energi2050-styret i deres prioriteringer av satsningsområder og tiltak for realisering.

Grunnlag for arbeidsmøtene og oppsummeringer etter arbeidsmøtene legges fortløpende ut i tabellen under. I tabellen ligger det også lenke til skjema som kan brukes til å sende inn innspill i forkant og etterkant av møtene.

Tema Dato, type Grunnlag Innspill  Oppsummering
etter møtet

Vannkraft - Videreutvikle eksisterende og utbygging av ny vannkraft, næringsutvikling

10.mars, kl.9-13, Digitalt

Energi2050 - Arbeidsmøte_Vannkraft- 26310.pdf Innspill Energi2050_referat_Vannkraft.pdf

Systemintegrasjon på land - Fremtidens kraft- og energi system, system integrasjon, fleksibilitetsutnyttelse, digitalisering, cyber sikkerhet , samspill mellom parallelle infrastrukturer med ulike energibærere.

11.mars, kl.9-13, Digitalt

Energi205 - Systemintegrasjon- Arbeidsmøte 25311.pdf Innspill  

Systemintegrasjon til havs - Utvikling av undervannstransmisjonsnett i forb. havvind, elektrifisering av sokkelen, kraftutveksling, fysisk og digitale teknologier – og løsninger, samspill mellom parallelle  infrastrukturer ( flere energibærere)

11.mars, kl.9-13, Digitalt

Energi205 - Systemintegrasjon- Arbeidsmøte 25311.pdf Innspill Energi2050_referat_Systemintegrasjon.pdf

Markedsdesign og regulering - Fremtidens kraft- og energimarkedsmodeller, reguleringsmodeller, forretningsmodeller ,

12.mars, kl.9-13, Digitalt

Markedsdesign og regulering Innspill Energi2050_referat_Markedsdesign_og_regulering.pdf

Petroleum U - Felles første del, så gruppearbeid undergrunnsforståelse

17.mars, kl.9-16, Fysisk NFR Oslo

Petroleum Innspill Energi2050_referat_Petroleum_undergrunn_17.03.2026.pdf

Petroleum - B&B - Felles første del, så gruppearbeid boring, komplettering, intervensjon og plugging

17.mars, kl.9-16, Fysisk NFR Oslo

Petroleum Innspill Energi2050_referat_Petroleum_boring og bronn 17.03.2026.pdf

Petroleum - PPT - Felles første del, så gruppearbeid produksjon, prosessering og transport

17.mars, kl.9-16, Fysisk NFR Oslo

Petroleum Innspill Energi2050_referat_Petroleum_PPT_17.03.2026.pdf

Havvind - Utvikling av verdikjeden til  havvind , havnett, leverandørutvikling

20.mars, kl.9-13, Digitalt

Arbeidsmøte_Havvind_20.03.2026.pdf Innspill Energi2050_referat_Havvind.pdf

Hydrogen - Verdikjeden til blå og grønn hydrogen  (ressurstilgang produksjon, transport, anvendelse, lagring)

23.mars, kl.9-13, Digitalt

Arbeidsmøte_Hydrogen_23.03.2026.pdf Innspill Energi2050_referat_Hydrogen_23032026.pdf

Solenergi - Verdikjeden til solenergi, landbasert, flytende, kraftproduksjon ( PV)  solvarme, leverandørutvikling

24.mars, kl.9-13, Digitalt

Arbeidsmøte_Solenergi_24.03.2026_.pdf Innspill Energi2050_referat_Solenergi_24032026.pdf

CCUS - Utvikling verdikjeden til CCS – Fangst, transport, lagring og anvendelse av CO2 , næringsutvikling

25.mars, kl.9-13, Digitalt

Underlag_arbeidsmøte_CO2-håndtering.pdf Innspill Energi2050_referat_CO2-haandtering_25032026.pdf

Batteri - Utvikling av verdikjeden til batterier ( ressurstilgang, produksjon, anvendelse, leverandør-næringsutvikling.

26.mars, kl.9-13, Digitalt

Arbeidsmøte_Batteri.pdf Innspill Energi2050_referat_Batteri.pdf

Energieffektiv og klimavennlig industri og datasenterindustri - Løsninger for energieffektive teknologier- og løsninger, utnyttelse av overskuddsvarme ( spillvarme), samspill med lokale energisystemer.

08.apr., kl.9-13, Digitalt

Arbeidsmøte_Energieffektiv og klimavennlig industri og datasenterindustri.pdf Innspill Energi2050_referat_energieffektiv_klimavennlig_industri- siste versjon.pdf
Klimavennlig transport.Energileveranse og fremdriftsløsninger, landbasert, maritim – og luft transport  09.apr.
kl.9-13
Digitalt
Arbeidsmøte_Klimavennlig transport.pdf Innspill Energi2050_referat_klimavennlig_transport.pdf
Geotermisk. Utvikling av verdikjeden til både grunn- og dyp geotermisk varme, leverandørutvikling 14.apr. kl.9-13
Digitalt
Arbeidsmøte_Geotermisk_14042026.pdf Innspill  
Landvind. Utvikling av verdikjeden til landvind ( ressurs, kraftproduksjon, nærings- og leverandørutvikling 16.apr. kl.9-13
Digitalt 
Arbeidsmøte_Landvind_16.04.2026 (1).pdf Innspill  
Energieffektive og fleksible sluttbrukere.Effektivt energibruk, utnyttelse av fleksibilitet, energieffektive bygninger, nabolag , teknologier og løsninger 21.apr. kl.09-13
Digitalt 
Arbeidsmøte_Energieffektive og fleksible sluttbrukere_21.04.2026.pdf Innspill  
Bioenergi og –drivstoff.Ressurstilgang og infrastruktur, Utbygging og videreutvikling av verdikjeden, næringsutvikling 22.apr.
kl.09-13.
Digitalt 
ArbeidsmoteBioenergi og drivstoff_22042026.pdf Innspill  
Miljø, natur, urfolks rettigheter og sosial legitimitet. Hvordan bidra til  minimale negative konsekvenser for natur, arealbruk , urfolk  og samfunnet. Hvordan oppnå sosial legitimitet for videreutvikling og etablering av nye energianlegg og infrastruktur?

23.apr. 

kl.09-13

Digitalt 

Arbeidsmøte 23 -4-26 Samspill energi, miljø og samfunn.pdf Innspill  
Fjern- og nærvarme. Videreutvikling og utbygging av verdikjeden til fjern- og nærvarme infrastruktur, samspill med kraftsystemet. 27.apr.
09-13
Digitalt
arbeidsmote_fjernognaervarme_27042026_.pdf Innspill  
Høydevind.Utvikling av verdikjeden til høydevind ( ressurstilgang, kraftproduksjon, anvendelse), leverandørutvikling 27.apr.
09-13
Digitalt 
  Innspill  
Kjernekraft. Fisjon- og fusjonskraft, utvikling av verdikjeden til kjernekraft og Norges muligheter 28.apr.
09-13
Digitalt 
Arbeidsmøte_Kjernekraft_28.04.2026.pdf Innspill  
Tidevann/bølgekraft  29.apr.
09-12
Digitalt 
  Innspill  

 

Meldinger ved utskriftstidspunkt 27. april 2026, kl. 13.52 CEST

Det ble ikke vist noen globale meldinger eller andre viktige meldinger da dette dokumentet ble skrevet ut.