Moderne vitenskapelig utstyr, avanserte laboratorier og infrastruktur for samling og håndtering av data - nødvendig verktøy for forskerne i møtet med samfunnets kunnskapsutfordringer, potensialet i internasjonalt forskningssamarbeid og næringslivets behov.
29 storskalaprosjekter og 7 mindre nasjonale infrastrukturer går videre til andre runde i søknadsprosessen om midler fra Nasjonal satsing på forskningsinfrastruktur. Samtidig legger Forskningsrådet 200 nye millioner kroner i potten.
Temaene for workshop for prosjektledere og administrativt ansvarlige som har ansvaret for nasjonal infrastruktur er nå klare.
Felleseuropeiske infrastrukturprosjekter på ESFRIs veikart som er kommet spesielt langt i etableringen og som er av global betydning, presenteres i en helt ny brosjyre. Norge er vertskap for den ene av infrastrukturene som trekkes frem.
Den første nordiske konferansen innen eInfrastruktur vil finne sted i Trondheim, 15-16 mai 2013, med innledende workshop 13-14. mai.
Forskningsrådet arrangerer workshop for prosjektledere og administrativt ansvarlige som har ansvaret for nasjonal infrastruktur. Workshopen arrangeres som lunch til lunch-møte på Rica Hell Hotel, Værnes onsdag 22.mai til torsdag 23. mai 2013.
Norge blir observatør i de to viktige felleseuropeiske forskningsinfrastrukturene ESS ERIC (European Social Survey) og språkdatabasen CLARIN ERIC i år.
Det er nå mulig å søke tilgang til nasjonal infrastruktur for tungregning ( Notur ) og for vitenskapelige data ( NorStore ). Søknadsfrist for utlysningen er 28. januar 2013.
Forskningsrådet mottok 70 søknader til årets utlysninger av midler til forskningsinfrastruktur, en halvering siden forrige utlysning. Til sammen ble det søkt om nesten tre milliarder kroner.
Norske forskningsmiljøer oppfordres til å komme med innspill om forskningsinfrastruktur til det nye rammeprogrammet Horizon 2020.
Midler til forskningsinfrastruktur (INFRASTRUKTUR) er nå utlyst. Utlysningen blir aktiv seks uker før søknadsfrist 17. oktober.