Gå direkte til innhold

Bruker billedmetode til å studere barn som opplever samlivsbrudd

Psykolog Ingunn Størksen bruker nyutviklet bildemateriale til å hjelpe femåringer med å uttrykke hva de føler om samlivsbrudd mellom foreldrene.

Professor Ingunn Størksen Hvert år opplever 25.000 barn at foreldrene går fra hverandre. Barnehageansatte rapporterer om atferdsendringer hos barn som opplever samlivsbrudd, men mangler handlingsalternativer for å hjelpe barna. Førsteamanuensis Ingunn Størksen ved Universitetet i Stavanger (UiS) leder forskningsprosjektet "Barnehagens møte med barn og familier som opplever samlivsbrudd ", som får støtte fra PraksisFoU-programmet i Forskningsrådet.
 
Forskningsprosjektet skal undersøke barnehageansattes mulighet for å tilrettelegge omsorg for barn som opplever samlivsbrudd i hjemmet.

- Innenfor utviklingspsykologien og pedagogisk forskning er det mye som peker på at tidlig intervensjon er viktig overfor barn som opplever vansker. Når flere hundre tusen barn opplever samlivsbrudd hjemme, står vi overfor en utfordring, sier Ingunn Størksen.

Størksens doktorgrad fra 2006 viser at ungdom og voksne barn av skilte foreldre har økt risiko for blant annet symptomer på angst og depresjon, atferdsproblemer og dårligere selvbilde. Funnene støttes av internasjonal forskning.

Sorterer følelser og bilder
Det nye forskningsprosjektet inneholder en kvalitativ studie av femåringer i flere barnehager fordelt på bygdesamfunn og små og større byer på Sørvestlandet.
 
Forskerne skal benytte såkalt Q-metode på barna, en metode som tidligere i Norge kun er brukt på voksne. I stedet for å presentere subjektive utsagn skriftlig på kort, skal femåringene få se kort med bilder av følelsesuttrykk. Kortene sorteres ut i fra om barna synes de ligner på deres følelser, eller om de ikke er like. Illustrasjonene er laget på bakgrunn av foreldre og barnehageansattes forventninger til barnas reaksjon på samlivsbrudd.
 
- Det blir spennende å se om barna responderer slik de voksne tror, eller om de vil fremheve uventede ting, sier Størksen. Å inkludere femåringer i studier er veldig sjeldent, og hun poengterer at forskningsprosjektet blir en metodeutprøving.

Barnehageansatte mangler verktøy
I tillegg til barna utgjør foreldre, barnehageansatte og terapeuter en viktig del av studien. Forskerne har vært på en første sonderingsrunde i en rekke barnehager og dannet seg et inntrykk av de ansattes tanker og behov.
 
Barnehageansatte opplever det som vanskelig å hjelpe barn som utsettes for samlivsbrudd hjemme. Barnehageansatte opplever det som vanskelig å hjelpe barn som utsettes for samlivsbrudd hjemme. (Foto: Shutterstock) Forskerne har hovedsakelig fått to tilbakemeldinger fra de barnehageansatte. Den ene er at de merker tydelig endring i atferden til et barn som opplever samlivsbrudd. Barnet kan trekke seg tilbake, gråte mer enn vanlig, og det blir plutselig krevende å si farvel til mor og far. Andre igjen blir mer utagerende, de vil ikke følge regler og kommer lettere i konflikt med andre.

Den andre tilbakemeldingen er at de ansatte mangler verktøy for å håndtere en slik situasjon. - De ser at barnet sliter, men de har ikke spesielle handlingsalternativer på lager. Dette er en indikasjon på at forskningsprosjektet vårt er viktig, sier Størksen.
 
Målet er at forskningen skal gi barnehagene kunnskap om gode handlingsalternativer overfor barn som opplever samlivsbrudd.

- Mange elementer som brukes i barnehagen i dag, som historiefortelling og tegning, kan kanskje rettes direkte mot problematikken samlivsbrudd og være med på å bearbeide vanskene til barna, sier Størksen.
 
For å være sikre på at aktuelle handlinger kan utføres i praksis, arrangerer forskerne ved slutten av prosjektet et dialogseminar for foreldre, barnehageansatte, terapeuter og forskere.

Skrevet av:
Ellen Marie Andersen
Publisert:
 01.12.2008
Sist oppdatert:
05.12.2008