Fri prosjektstøtte skal evalueres
Den frie prosjektstøtten (FRIPRO) er et av Forskningsrådets viktigste virkemidler å få frem forskning av høy vitenskapelig kvalitet uavhengig av fagområder og disipliner. Nå skal effekten av dette virkemiddelet evalueres av eksterne krefter.
Divisjonsdirektør Anders Hanneborg ser frem til å få mer kunnskap om effektene av FRIPRO. (Foto: Sverre Jarild)
Divisjonsstyret i Divisjon for Vitenskap har nå vedtatt mandat, rammebetingelser og tidsplan for evalueringen av den frie prosjektstøtten (FRIPRO).
Evalueringsoppdraget ble lyst ut 6. mai. Evalueringen skal etter planen være ferdig i mars 2012.
- FRIPRO er høyt prioritert i Forskningsrådet, noe som ikke minst er synliggjort i våre budsjettforslag de siste årene. Det er en viktig finansieringskanal som vekker bredt engasjement i forskningsmiljøene. Vi ser fram til å få mer kunnskap om effektene FRIPRO har, sier divisjonsdirektør Anders Hanneborg.
Skal vurdere effekt utfra formål
Målet med evalueringen er først og fremst å få kunnskap om hvordan FRIPRO fungerer, sett i forhold til formålet med virkemiddelet.
Evalueringen skal også vurdere betydningen av FRIPRO for forskningsinstitusjonene. Denne kunnskapen blir svært viktig i Forskningsrådets arbeid med å videreutvikle den frie prosjektstøtten (FRIPRO).
Følgende spørsmål vil stå sentralt i evalueringen:
• FRIPROs betydning som strukturerende virkemiddel i forskningsmiljøene
• FRIPROs betydning for rekruttering
• FRIPROs betydning for fagutvikling på tvers av fag og disipliner
• Resultater fra prosjektene både når det gjelder kvalitet og omfang
• FRIPROs betydning for ulike målgrupper, f.eks. forskergrupper og enkeltforskere, etablerte forskere og yngre, uetablerte forskere
• Grenseflater mot Forskningsrådets øvrige portefølje.
• Arbeidsdeling mellom Forskningsrådet og UH-sektor
• Virkemiddelets funksjon i instituttsektoren
• Relevante sider ved organiseringen av virkemiddelet
Kvalitativ evaluering
Fri prosjektstøtte er en hovedprioritering i Forsknigsrådets budjsettforslag for 2012. (Foto: Sverre Jarild)
Forskningsrådet ønsker en kvalitativ evaluering basert på spørreundersøkelser og intervjuer, supplert med kvantitative data og bibliometriske analyser.
Evalueringsperioden er satt til 2005-2010.
Forskningsrådet ønsker blant annet å følge samtlige prosjekter som fikk innvilget sin søknad i et gitt år, for å se på innhold i og resultater fra prosjektene.
Det vil også bli gjennomført en spørreundersøkelse blant søkere som har fått avslag i et gitt år, for å belyse spørsmål knyttet til effekt av avslag, behandling av tverrfaglige søknader med mer.
Det er Forskningsrådet selv, i samråd med Kunnskapsdepartementet, som har besluttet å evaluere den frie prosjektstøtten.
- Publisert:
- 09.05.2011
- Sist oppdatert:
- 28.06.2011