Gå direkte til innhold

Statsråd innviet nytt forskningsutstyr

Med støtte fra Forskningsrådet har FME CEDREN investert i avansert utstyr for forskning på elveløp og fugler. Olje- og energiminister Ola Borten Moe åpnet vannrenna og fugleradarbilen 16. mars.

Statsråden understreket behovet for mer forskning på de miljømessige virkningene av fornybar energi:

– Når vi bygger ut vindkraft og småkraftverk får vi mer uregulerbar kraft inn i systemet. Da øker behovet for hyppigere svingninger i vannføringen i elver og vannkraftverk. Med økt kunnskap om virkningene av dette kan vi muliggjøre både bedre miljømessige løsninger, og mer kraftproduksjon enn uten denne kunnskapen, sa olje- og energiminister Ola Borten Moe i forbindelse med innvielsen av en ny vannrenne for forskning på vannkraft og en ny mobil fugleradar for forskning på vindparker.

Foto: Thor Nielsen Olje- og energiminister Ola Borten Moe får en innføring i den nye vannrenna av CEDREN-leder Atle Harby (Foto: Thor Nielsen)
– Kunnskap om økologien er viktig når vi skal bestemme plasseringen av vindturbiner og kraftlinjer. Vi vil se mange vindkraftprosjekter og det skal bygges mye strømnett fremover. Utbyggingen skal skje på en skånsom måte, og da trenger vi informasjon om hvordan utbyggingen påvirker blant annet fuglelivet, sier han.


Viktig utstyr

Det nye utstyret blir tatt i bruk av forskningssenteret for miljøvennlig energi CEDREN. Det er et av elleve FME-er som er etablert av Forskningsrådet.

– CEDREN investerer mye av støtten de får fra Forskningsrådet på utstyr som gjør dem i stand til å nå sine ambisiøse målsettinger. God infrastruktur er en viktig del av forskningen for mer og bedre fornybar energi, sier avdelingsdirektør Rune Volla i Avdeling for energi i Forskningsrådet.
Foto: Thor Nielsen Statsråd Ola Borten Moe får demonstrert den nye fugleradarbilen av Roel May (t.v.) og Kjetil Bevanger. (Foto: Thor Nielsen)
CEDREN-leder Atle Harby er meget fornøyd med tilveksten av infrastruktur.


– Det nye utstyret gjør det mulig for oss å finne gode løsninger for det norske kraftsystemet – og gode alternativer for norsk fornybar kraft i det europeiske energisystemet, sier han.


FME CEDREN, som ledes av SINTEF, NINA og NTNU, har takket være ca 10 millioner kroner fra Forskningsrådet kunnet bygge utstyret.


Den nye vannrenna som er bygd i Vassdragslaboratoriet i Trondheim, vil gjøre det mulig å finne løsninger for mer variabel vannføring og kraftproduksjon i elver. Her kan forskerne studere strømning, erosjon og sedimenttransport under nøyaktige betingelser.


Den mobile fugleradaren skal kartlegge fuglebevegelser døgnet og året rundt i alle slags vær- og lysforhold.
 

Skrevet av:
Claude R Olsen cro@forskningsradet.no
Publisert:
 19.03.2012
Sist oppdatert:
28.03.2012