Samarbeidsavtale med Patentstyret
Forskningsrådet har inngått samarbeidsavtale med Patentstyret. De to etatene skal jobbe sammen for å sikre utnyttelsen av immaterielle verdier fra FoU-prosjekter.
Otto Scharff og Anne Kjersti Fahlvik undertegnet 2. mars samarbeidsavtalen mellom Patentstyret og Forskningsrådet. (Foto: Bård Amundsen)
Kunnskapen om immaterielle rettigheter (IPR) er fortsatt lav blant mange aktører i Norge.
Dette vil Forskningsrådet og Patentstyret nå sammen gjøre noe med.
Avtalen kan bli viktig blant annet for Forskningsrådets program for kommersialisering av forskningsresultater FORNY2020.
Bruke forskning
– Forskningsrådet ønsker en bevist og strategisk tilnærming til IPR, både i de prosjektene hvor vi investerer og hos våre egne ansatte, sier Anne Kjersti Fahlvik, direktør i Divisjon for innovasjon i Forskningsrådet.
– Mer kunnskap om IPR i norsk næringsliv, ved universiteter, helseforetak, høyskoler og forskningsinstitusjoner kan bidra til konkurransekraft og økt verdiskaping.
– Det er til samfunnets beste at FoU-resultater blir tatt i bruk, og IPR er et viktig element her, mener Fahlvik.
Økt kunnskap
Otto Scharff, avdelingsdirektør i Patentstyret, sier at Forskningsrådet er en viktig samarbeidspartner for Patentstyret.
– Sammen kan vi øke kunnskapen om patentering både blant forskere og næringslivsfolk. Dette er viktig, fordi rettigheter ofte viser seg å være kritisk i forhold til at resultater av forskning virkelig kommer i bruk.
– Sammen med Forskningsrådet kan vi utvikle nye tjenester mot flere av brukerne våre, sier Scharff.
Han understreker at det ikke er et mål i seg selv å registrere flest mulig patenter. Det vesentligste med samarbeidsavtalen er å øke bevisstheten og kunnskapen om IPR, og hvilke muligheter dette skaper.
Kurs og opplæring
Sammen planlegger Patentstyret og Forskningsrådet flere konkrete aktiviteter.
Kurs og opplæring står i planene. Det samme gjør felles informasjonsmateriell.
De to etatene er også åpne for å samordne eksisterende tjenester og utvikle nye. Slik vil de forsøke å gi et mest mulig helhetlig tilbud til felles kunder i innovasjonsprosjekter.
Også andre offentlige aktører kan bli trukket inn i det nye samarbeidet mellom Patentstyret og Forskningsrådet.
| Patentstyret |
|
- Publisert:
- 07.03.2012
- Sist oppdatert:
- 07.03.2012