Spennende artikkel om guider i internajonalt tidsskrift
Det er viktig med kunnskap om hvordan guiden bruker sin rolle, kunnskap og sine evner for å skape en god opplevelse for sine gjester.
Den gode guide kan mer enn å snakke
Line Mathisen har skrevet en artikkel til Advances in Hospitality and Leisure vol. 8. Mathisen ligger teoretisk innenfor "Dramaturgi og opplevelsesrommet" ettersom hun ser på samspill guide-gjest fra guidens ståsted.
For å illustrere dette ble to ulike opplevelser undersøkt ved å bruke intervju og observasjon: en guidet helleristningstur og en guidet naturbasert opplevelsestur. Resultatet viser at kontekst og gode kunnskaper, gjerne i form av ulike historier relatert direkte til gjestens forventinger og opplevelse er viktig, da dette bidrar til å skape samspill og en følelse av fellesskap. Derfor er det viktig for reiselivet å ha kompetente og interesserte guider som kan fortelle gode destinasjonsbaserte historier.
Nina K. Prebensen Mathisens veileder på dr. gradsprosjektet.
- Publisert:
- 22.05.2012
- Sist oppdatert:
- 22.05.2012