Ny nordområdestrategi – nye muligheter
- Sted:
- Universitetet i Nordland, Bodø
- Starter:
- 14.11.2011 11:00 CET
- Avsluttes:
- 15.11.2011 13:30 CET
- Kalender:
- Legg til (ical)
Forskningsrådets nordområdekonferanse som i år ble arrangert for sjette gang, var lagt til Bodø og det nye Universitetet i Nordland. Alle presentasjonene fra konferansen er nå tilgjengelig nederst på denne siden.
Arvid Hallén i samtale med rektor Jarle Aarbakke vd Universitetet i Tromsø og førsteamanuensis Dorthe Eide fra Universitetet i Nordland som var opptatt av kjønnsperspektive og samfunnsfaglige problemstillinger i forbindelse med nordområdeforskningen. (Foto: Anne Ditlefsen)
Med utgangspunkt i den nylig reviderte nordområdestrategien forskning.nord.to (PDF-5 428.7 KB) ble det gjennomført et spennende og variert program med diskusjoner om de prioriterte satsingsområdene i strategien:
- Den internajonale og arktiske dimensjonen
- Miljø og biologiske ressurser
- Energi, petroleum og mineralressurser
- Kunnskapsbasert næringsutvikling
- Unike forskningsmuligheter
Samfunnsutvikling i nordområdene, som også er et prioritert satsingsområde i strategien, ble belyst og diskutert i sammenheng med de øvrige temaene.
Konferansen ble åpnet av Arvid Hallén som presenterte den reviderte strategien (se presentasjonen under), mens statsråd Tora Aasland kommenterte Forskningsrådets nordområestrategi som en del av en samlet forskningspolitikk.
Det var også en poster-utstilling med 27 presentasjoner av nordområderelevant forskning.
Konferansen ble avsluttet med en samtale ledet av journalist Arne O. Holm og ledere fra forskningsmiljøer og organisasjoner om hvilken rolle Forskningsrådets nordområdestrategi spiller.
Se hele programmet: Nordområdekonferansen 2011 - program (PDF-721.4 KB)
Presentasjoner/Innlegg
-
Arvid Hallén: Forskningsrådets nordområdestrategi - hvilken forskjell skal den gjøre?
(PDF-5 913.5 KB)
-
Marina Kalinina: New federal universityin Arkhangelsk: challenges for research collaboration in the High North
(PDF-5 825.1 KB)
-
János Herman: EU perspectives on the Arctic
(PDF-311.8 KB)
-
Eldbjørg Heimstad: Hvor går nå veien videre for miljøforskningen i nordområdene?
(PDF-3 082.9 KB)
-
Ole Arve Misund: Næringsutøverlse basert på marine ressurser i nordområdene
(PDF-4 099.1 KB)
-
Ari T. Josefsson: Mulighetsrom og perspektiver for en livskraftig fiskerinæring under gjeldende miljø og ressursrammer
(PDF-753.6 KB)
-
Ross Wakelin: Hvilke kunnskapsbehov må dekkes før utviklingspotensialet for bergindustrien i nordområdene kan realiseres
(PDF-1 635.1 KB)
-
Frode Kjersem: Overvåking som bidrag til en sikker skipsfart og oljeproduksjon i nordområdene
(PDF-3 043.5 KB)
-
Stian Rødberg: Forskningsutfordringer for operasjoner i nordområdene: Avfallshåndtering i arktisk miljø
(PDF-372.4 KB)
-
Kristin Offerdal: Norwegian High North policy- regional policy with security implications?
(PDF-324 KB)
-
Trude Røsdal: Kompetanseutvikling i nordnorsk næringsliv
(PDF-1 912.3 KB)
-
Lillian Hatling: Hvordan utvikler vi flere kompetansearbeidsplasser i Nord-Norge?
(PDF-2 743.1 KB)
-
Kristine B. Pedersen: Rensing av forurensede sedimenter - utvikling av næringsrettet forskningsprosjekt
(PDF-471.7 KB)
-
Sven Are Jenssen: Nordnorske næringsklynger skal gi et mer kunnskapsbasert næringsliv. Hvordan får vi det til?
(PDF-1 645.5 KB)
-
Cecilie Mauritzen: Unike forskningsmuligheter - det naturfaglige perspektivet
(PDF-4 033.8 KB)
-
Karin Refsnes: Forksningsinfrastruktur på Svalbard - hvorfor er det viktig?
(PDF-2 334.7 KB)
-
Frode Mellemvik: Oppbygging av unike forskningsmiljøer i Nord-Norge
(PDF-1 607.3 KB)
-
Martin Henriksen: Kunnskap i, om og for næring i nord (Hvilken rolle spiller Forskningrådets nordområdestrategi i regjeringens nordområdepolitikk?)
(PDF-2 377.5 KB)