Gå direkte til innhold

Foresight til folket

Norske regioner og næringsklynger skal få et løft i det langsiktige planleggingsarbeidet. Forskningsrådet og NIBR tar initiativ til å sette i gang regional foresight etter moderne prinsipper.

Konferansen 29. og 30. oktober var startskuddet for regional foresight over hele landet. Tema for konferansen var "Samhandling og innovasjon i norske regioner - regional foresight som katalysator?". Konferansen 29. og 30. oktober var startskuddet for regional foresight over hele landet. Tema for konferansen var "Samhandling og innovasjon i norske regioner - regional foresight som katalysator?". (Foto: Atle Abelsen)

Forskningsrådet har allerede benyttet seg av foresight-metodikken for å analysere hvordan utviklingen kan gå på flere viktige satsingsområder de neste 10-20 årene, blant annet gjelder dette IKT, bioteknologi og havbruk.

Metoden står også sterkt i EU-systemet, og EU legger i tillegg særlig vekt på det regionale aspektet i sine framtidsstudier.

- Norsk samfunn og næringsliv har nesten enda bedre nytte enn EU-landene i å gjennomføre regional foresight, hevder instituttsjef Jørn Rangnes ved Norsk institutt for by- og regionforskning (NIBR).

Divisjonsdirektør Anne Kjersti Fahlvik i Forskningsrådet følger opp ved å påpeke at all forskningsaktivitet i Norge faktisk foregår i regionene.

Anne Kjersti Fahlvik, Forskningsrådet. Anne Kjersti Fahlvik, Forskningsrådet. (Foto: Atle Abelsen) - Men vi mangler foreløpig litt i bevisstheten om den regionale dimensjonen, sier hun.

- Veldig bra verktøy
Rangnes og Fahlvik står i spissen for en konferanse som gikk av stabelen i Oslo 29. og 30. oktober, og som er startskuddet for regional foresight over hele landet.

Skjønt, noen har allerede "tyvstartet". Fylkeskommunen Nordland har brukt metoden i arbeidet med nye Jan Erling Klausen, NIBR. Jan Erling Klausen, NIBR. (Foto: Atle Abelsen) fylkesplaner, og næringsklyngen NODE på Sørlandet har gjennomført et ambisiøst fremtidsprogram som del av utviklingen av den sørlandske olje- og gassklyngen (se lenker til høyre over).

- Dette er et veldig bra verktøy for å trekke inn andre krefter enn de som vanligvis slipper til orde i fylkes-kommunale utviklingsprosesser, sier forsker Jan Erling Klausen hos NIBR.

- Foresight demokratiserer planleggingsprosessen og sikrer at flere mennesker føler et forpliktende Jan Dietz, Forskningsrådet. Jan Dietz, Forskningsrådet. (Foto: Atle Abelsen) "eierskap" til beslutninger, mener han.

Tre positive effekter
Spesialrådgiver Jan Dietz i Forskningsrådet peker på en annen nytteverdi:

- Gode foresightprosesser kan gjøre veien kortere fra FoU-resultater til kommersialisering. Det kan ha sammenheng med at næringslivsledere, forskere og investorer blir engasjert i foresightarbeidet, men også at man er sammen om den grunnleggende strategiske tenkningen, tror han.

Dietz peker konkret på tre positive effekter ved å jobbe med regional foresight:

- Mobilisering, kunnskap og identitet. Man får "koblet" folk som ellers sjelden prater sammen, og de frie og kreative prosessene kan gjøre det mulig å manøvrere unna  gamle motsetninger. Deltakerne får innsikt i og kunnskap om hva som er viktig for andre grupper enn deres egen krets. Og, ikke minst, det regionale ansvaret trer tydeligere fram i folks bevissthet.

Dugnad
Dietz viser også til dugnadsånden som egentlig ligger til grunn for regional foresight.

- Den norske kulturen har fra gammelt av vært gjennomsyret av dugnadsånd. En dugnad kan, på samme måte som et foresightprosjekt, også beskrives som en prosess der veien er like viktig som mål. Prosessen gir samling i bånn og bekrefter deltakernes identitet. Det styrker samholdet, sier han.

Forskningsrådet har, gjennom det nyopprettede programmet Virkemidler for regional FoU og innovasjon (VRI), midler til å støtte foresight-prosessene.

Skrevet av:
Brita Skuland Seniorrådgiver +47 22 03 75 02 bsk@forskningsradet.no
Publisert:
 31.10.2007
Sist oppdatert:
05.11.2007