Gå direkte til innhold

Bakgrunn

Bakgrunnen for opprettelsen av Finansmarkedsfondet er at Stortinget vedtok at deler av overskuddet fra salget av Oslo Børs ASA og Verdipapirsentralen ASA skulle avsettes til et finansmarkedsfond.

Avkastningen skal finansiere forskning og allmennopplysning innenfor finansmarkedsområdet. Enkeltpersoner, institusjoner og organisasjoner kan søke om midler på grunnlag av kriteriene som er fastsatt i vedtektene.

Et styre med ni medlemmer beslutter utdeling av midler. Finansdepartementet har fastsatt vedtekter og regelverk for Finansmarkedsfondet. Sekretariatsfunksjonen ivaretas av Norges forskningsråd. Finansmarkedsfondets bevilgningsvedtak er unntatt fra forvaltningslovens klageregler.

I Prop. 1 S (2012-2013) er Finansmarkedsfondet foreslått med en bevilgning på 12,2 mill kroner. Finansdepartementet foreslår samtidig å etablere en ny modell for bevilgninger til Finansmarkedsfondet, hvor fondet opphører fra 01.01.13 og fondskapitalen tilføres statskassen og erstattes av ordinære utgiftsbevilgninger over statsbudsjettet fra og med budsjettåret 2013.  Styret legger i utgangspunktet til grunn en tilnærmet 50/50-fordeling av midler til allmennopplysning og midler til forskning (inkl doktorgradsutdanning).

For ytterligere informasjon og omtale av fondet vises det til:

f

Publisert:
 26.02.2005
Sist oppdatert:
25.02.2013