Stor interesse for lite helikopter
Et liten selvflygende farkost som kan pakkes i lomma. Black Hornet kan se ut som et leketøy, men det ubemannede spionhelikopteret kan bli en viktig del av Forsvarets nye utrustning. Nå starter serieproduksjonen.
Et helikopter, ikke større enn at du kan ta med deg tre av dem i lomma. (Foto: Prox Dynamics)
Teknisk Ukeblad har besøkt den BIA-støttede bedriften Prox Dynamics AS på Hvalstad i Asker og lagd en større reportasje.
Bedriften går nå fra utviklingsfasen til produksjonsfasen, og setter i gang med serieproduksjon av helikopteret.
Flyvende kikkert
Black Hornet fungerer som en slags ”flyvende kikkert” som er bærbar og svært lett å operere.
Den rekognoserer på forhånd og kan gjøre operasjonen tryggere for soldatene og redusere risikoen for utilsiktet skade på sivile.
Teknisk Ukeblad har også tidligere skrevet om det banebrytende UAV-konseptet (Unbemanned aerial vehicle).
Internasjonal interesse
Nylig deltok Prox Dynamics sammen med distributøren på den store messen Counter Terror Expo i London og viste fram Black Hornet¬ offentlig for første gang, skriver Teknisk Ukeblad.
Teknisk Ukeblad har fornyet seg, og bruker forsiden på den første utgaven med nytt utseende til å presentere forskningen hos BIA-støttede Prox Dynamics.
– Interessen er meget stor rundt om i verden. På sikt vil det offentlige sivile markedet, altså brannvesen, politi og redningstjeneste, bli vel så viktig som det militære markedet, sier gründer og daglig leder Petter Muren til TU.
Bedriften samarbeider med Forsvarets forsvarsinstitutt.
I fjor høst tegnet deresritiske distributør Marlborough Communi-cations Limited en kontrakt med det britiske forsvaret om levering av nano-UAV-er verdt 2,5 millioner pund. Kontrakten har en ramme på inntil 20 millioner pund.
BIA-støtte
Prox Dynamics har siden 2009 blitt støttet av BIA i et prosjekt kalt Mosquito. Dette varer ut 2013.
Petter Muren mener Black Hornet har potensial til å bli en ny eksportsuksess for norsk forsvars¬industri. Men innrømmer samtidig:
– Dette er «risky business» med teknologi som er strukket helt til bristepunktet i et tøft marked med tøffe kunder. Så det kommer ikke av seg selv.
- Publisert:
- 04.05.2012
- Sist oppdatert:
- 04.05.2012