Gå direkte til innhold
 

Næringsminister Trond Giske:

- Kutt må ikke ramme forskning og innovasjon

Handels- og næringsminister Trond Giske vil øke forskningsstøtten til små og mellomstore bedrifter, melder departementet.

Regjeringens nettsted fremholder at Giske er opptatt av at satsingen på innovasjon, forskning og nyskaping må forsterkes i kjølvannet av finanskrisen:

- Forsknings- og innovasjonsaktiviteten i bedriftene må opprettholdes gjennom kriser. Det er helt avgjørende for å skape fremtidens arbeidsplasser. Særlig i slike tider ser vi betydningen av offentlige satsinger som EUREKA. Målet må være at tiltakene for å redusere budsjettunderskuddene rundt i Europa ikke rammer forskning og innovasjon. Da rammer vi det vi skal leve av i morgen, sier nærings- og handelsministeren.

-En suksess

Statsråd Giske blir sitert på sitt eget departements nettsider (Regjeringen.no) i forbindelse med ministermøtet for det europeiske forskningssamarbeidet EUREKA. Norge deltar som fullt medlem. 

Statsråd Trond Giske deltok på ministermøtet i EUREKA-samarbeidet. Foto: Berit Roald, Scanpix/Statsministerens kontor Statsråd Trond Giske deltok på ministermøtet i EUREKA-samarbeidet. (Foto: Berit Roald, Scanpix/Statsministerens kontor) - De siste årenes erfaring med europeisk samarbeid om støtte til forskning og innovasjon i små og mellomstore bedrifter har vist at dette er en suksess, sier Giske.

- Små og mellomstore bedrifter har ofte ikke mulighet til å sette i gang større forskningsprosjekter uten støtte utenfra. Dessuten kan de oppleve det som vanskelig å få støtte til internasjonalt forskningssamarbeid. EUREKA-samarbeidet hjelper på begge disse områdene, sier Giske til Regjeringen.no.

- Særlig har Eurostars-programmet, som er spesielt rettet inn mot SMBer, vist seg å være godt egnet. Her er det bedriftene selv som legger premissene for hva det skal forskes på.

I tillegg har det vist seg å være et ubyråkratisk og enkelt system for forskningstildeling, noe som ikke minst er viktig for små bedrifter. Norge vil arbeide for at enda mer av de europeiske forskningsmidlene kanaliseres til dette programmet, sier Giske.

50 millioner årlig

EUREKA administrerer Eurostarsprogrammet, som er et samarbeid mellom EUREKA og EU for forskningsintensive små og mellomstore bedrifter. Norge bidrar med midler gjennom Forskningsrådet med 5 millioner euro til Eurostars fra og med 2009. Medregnet 25 prosent tillegg fra Europakommisjonen blir dette ca 50 millioner kroner  årlig til norske små og mellomstore bedrifter som deltar i programmet.

Skrevet av:
Brita Skuland

Kommentarer

Elizabeth Kjønø: Journalist
29.06.2010
Det støtter jeg ministeren i. Man bør også se på muligheten for å gi støtte til innovative bedrifter som jobber med fremtidens løsninger i media og på nett. Skal man klare å gjøre noe med miljøproblemene, er informasjon en svært viktig del. Det bør derfor være enklere for informasjons-, media og konsulentbedrifter å få støtte fra innovasjon Norge når de presenterer sine løsninger.
 

Legg igjen en kommentar


Captchabilde

 
Publisert:
 28.06.2010
Sist oppdatert:
28.06.2010

Tips en venn

Din e-post:
Ditt navn:

Din venns e-post:
Kommentar:
Sikkerhetssjekk
Captchabilde