Nye rettighetsbestemmelser i FoU-kontrakter fra 2009
Bestemmelsene i Forskningsrådets nye politikk for intellektuelle rettigheter inngår i alle nye FoU-kontrakter fra og med 2009.
Den nye rettighetspolitikken ble vedtatt av Forskningsrådets hovedstyre i april og gjelder primært for nystartede prosjekter. Det er ikke nødvendig å gjøre endringer i inngåtte avtaler. Nye kontraktsdokumenter skal foreligge innen utgangen av året.
Hensikten med de nye prinsippene er å sikre at forskningsmidler kommer samfunnet til gode ved at det legges til rette for utnyttelse av prosjektresultater både i form av kommersialisering og som grunnlag for videre forskning. I prosjekter med flere samarbeidspartnere skal konsortiedeltakerne ha stor avtalefrihet seg imellom.
Først konsortieavtale - deretter kontrakt
Kontrakt med Forskningsrådet vil heretter først bli undertegnet når eventuelle konsortieavtaler er på plass. Overgangsordninger kan være aktuelt. Malene for konsortieavtaler vil bli gjennomgått i tråd med den nye rettighetspolitikken.
Inntil nye maler eller sjekklister foreligger, kan dagens maler brukes som disposisjon og huskeliste i kombinasjon med de nye rettighetsprinsippenes punkt 6 om konsortieavtale.
- Publisert:
- 11.09.2008
- Sist oppdatert:
- 15.12.2010