Forskermobilitet:
Mer penger til utenlandsfarerne
Forskningsrådet vil gi forskere som får EU-finansiering gjennom Marie Curie-stipender bedre økonomiske betingelser gjennom en egen toppfinansiering. Målet er å få enda flere til å satse på et utenlandsopphold.
Flere evalueringer av norsk forskning konkluderer at norske forskere i for liten grad reiser ut av landet.
Forskningsrådet har nå vedtatt å utvide ordningen med toppfinansiering for stipendiater og forskere som lønnes med EU-midler gjennom Marie Curie Actions (MCA) til å gjelde også dem som reiser ut av Norge for å oppholde seg ved andre forskingsinstitusjoner. Tilleggsfinansieringen vil sikre Marie Curie-stipendiater det samme utenlandstillegget som stipendiater og forskere lønnet gjennom prosjekter finansiert av Forskningsrådet.
En sterkt ønsket utvidelse
Norge har hittil hatt færre søkere og færre innvilgede prosjekter finansiert gjennom Marie Curie-stipender enn land vi vanligvis sammenligner oss med. En viktig årsak til den lave interessen er at stipendsatser og lønnsbetingelser er lavere enn i prosjekter finansiert av Forskningsrådet. Vedtaket om utvidet toppfinansiering er ett av flere grep Forskningsrådet gjør for å få flere forskere til å søke om utenlandsopphold gjennom Marie Curie-stipendene.
- Vi håper at dette vil bidra til at flere forskere vil søke EU-finansiering til utenlandsopphold gjennom Marie Curie. Utenlandsopphold og internasjonalt samarbeid er en forutsetning for å få frem god forskning, og tiltak for å styrke forskermobilitet er derfor noe Forskningsrådet prioriterer høyt, sier divisjonsdirektør Anders Hanneborg.
En finansieringsordning for å gi innkommende forskere samme lønnsbetingelser som sine norske kolleger har vært på plass siden 2008. Forskningsrådet dekker differansen mellom gjeldende norsk tarifflønn og lønnen fra EU. Ordningen kunne den gang ikke iverksettes for dem som reiste ut av Norge med lønn fra EU, fordi det det var i konflikt med EUs regelverk. Nå er dette regelverket endret, og ordningen kan dermed utvides til også å gjelde forskere som reiser ut.
Første søknadsfrist i august 2013
Toppfinansieringsordningen for utgående mobilitet gjelder bare for de to Marie Curie-stipendene IntraEuropean Fellowships (IEF) og International Outgoing Fellowships (IOF), har Forskningsrådet bestemt. Begge stipendene er først og fremst rettet mot det EU definerer som erfarne forskere (experienced researchers).
I praksis betyr vedtaket at forskere som får ett av disse to stipendene kan søke om personlig utenlandsstipend på tilsvarende måte som for pågående prosjekter under FRIPRO. Utenlandsstipendet skal dekke merkostnadene ved oppholdet. Stønaden gis etter faste satser. Etter dagens satser utgjør dette 162.000 NOK for de som reiser uten familie og 324.000 for de som tar med familie. For Marie Curie-stipendiater vil Forskningsrådet dekke differansen mellom dette beløpet og det tilsvarende støttebeløpet fra EU. Finansiering kan gis for en periode på inntil to år.
Det blir mulig å søke toppfinansiering for utgående forskere i forbindelse med neste utlysning av Marie Curie stipendene IEF og IOF, søknadsfrist er 14. august 2013.
- Publisert:
- 10.09.2012
- Sist oppdatert:
- 25.09.2012