Det som har vært regnet som verdens sikreste datakryptering, kvantekryptering, er knekt av gruppen til en av våre yngre, fremragende forskere (YFF), professor Johannes Skaar.
Professor Johannes Skaar
Med YFF-midler fra Forskningsrådet har professor Johannes Skaar bygget opp en forskergruppe ved NTNU. Gruppen publiserer nå resultater i Nature. Artikkelen får mye oppmerksomhet, også utenfor forsker-kretser. NTNU-forskerne har avslørt sikkerhetshull i det som har vært regnet som en uknekkelig kryptering.
Det som utveksles ved kvantekryptering er kodede enkeltlyspartikler med ulik fase. Naturlovene gjør innbrudd umulig, men i utstyret som sender og mottar krypteringen har forskerne avslørt svakheter.
- Teorien viser at kvantekryptografi er sikkert, men implementeringen kan være usikker, uttaler Lars Lydersen, stipendiat i gruppen til Johannes Skaar, til forskning.no.
Johannes Skaar har YFF-midler for perioden 2007-2012. Målet for arbeidet hans er nettopp å gjøre systemer for kvantekryptering sikre.
Forrige utlysning av YFF-midler var i 2006. 20 forskere fikk da bevilgning.
Formålet med YFF-ordningen er å gi yngre, talentfulle forskere fra alle fagområder mulighet til å få ekstra gode rammevilkår, slik at de kan nå internasjonal toppklasse. Ordningen skal bidra til å heve kvaliteten på norsk forskning og utvikle gode forskningsledere.
Forskning.no: Lager hackemat av kryptering
Nature Photonics: Hacking commercial quantum cryptography systems by tailored bright illumination
Publisert online 29. august 2010, doi:10.1038/nphoton.2010.214.
Norges forskningsråd
Postboks 2700 St. Hanshaugen 0131 Oslo
Besøksadresse: Stensberggata 26
Telefon: 22 03 70 00
Telefaks: 22 03 70 01
E-post:
post@forskningsradet.no
Henvendelser om nettsidene:
webmaster@forskningsradet.no