En ny avtale skal gi tettere samarbeid mellom USA og Norge innenfor helseforskning.
Nylig undertegnet National Institutes of Health (NIH) og Forskningsrådet en samarbeidsavtale innenfor helseforskning.
- Intensjonsavtalen dekker alle fag og tema innenfor helse. Den nasjonale ressursen vi har i helseregistre, befolkningsundersøkelser og biobanker framheves som særlig interessant for samarbeid, sier Mari Nes, avdelingsdirektør i Norges forskningsråd.
Arvid Hallén, direktør i Forskningsrådet, undertegner avtalen med NIH. Til venstre avdelingsdirektør Hilde Jerkø og til høyre avdelingsdirektør Mari Nes.(Foto: Siv Haugan)
Bruke mulighetene
Intensjonen med avtalen er å øke samarbeidet mellom norske og amerikanske forskere om medisinsk og helsefaglig forskning.
- Forskningssamarbeid med europeiske land har økt sterkt de siste årene. Og selv om USA fortsatt er det landet norske helseforskere samarbeider mest med, er det stort potensial for å øke samarbeidet og bruke mulighetene NIH-systemet tilbyr, sier Nes.
NIHs bygning i Maryland, USA
NIH har en åpen holdning til finansiering av god forskning i land utenfor USA. Det betyr at de kan ha finansieringsmuligheter for norske forskere.
Mange typer samarbeid
I følge avtalen kan amerikansk-norsk samarbeid være felles samarbeidsprosjekter, utveksling av forskere, utveksling av data, felles konferanser/workshops og eventuelt andre felles aktiviteter som partene blir enige om.
I 2010 starter forberedelsene til en satsing på forskning som utnytter de unike helse- og biobankdataene vi har i Norge, og denne satsingen kan også utvikles til samarbeid med amerikanske grupper.
Forskningsrådet på banen
Forskningsrådet har vært rundt i de medisinske og helsefaglige forskningsmiljøene for å gjøre avtalen kjent.
- Vi håper at dette resulteter i flere søknader til Forskningsrådet med amerikanske samarbeidspartnere og søknader om forskningsopphold ved NIH-institutter og amerikanske universiteter.
Viktig for videre samarbeid
Samarbeidsavtalen er undertegnet av direktørene i Norges forskningsråd og National Institutes of Health og er ikke juridisk eller økonomisk forpliktende.
Intensjonsavtalen skal være et insentiv for norske forskere og forskningsinstitusjoner til å ta kontakt med forskningsgrupper i USA for å utvikle samarbeid.
- Avtalen er et viktig skritt for videre samarbeid innen feltet, understreker Mari Nes.
Norges forskningsråd
Postboks 2700 St. Hanshaugen 0131 Oslo
Besøksadresse: Stensberggata 26
Telefon: 22 03 70 00
Telefaks: 22 03 70 01
E-post:
post@forskningsradet.no
Henvendelser om nettsidene:
webmaster@forskningsradet.no