Gå direkte til innhold
 

Science in Society

Målet med Science in Society (SiS) er å styrke kontakten mellom forskningen og samfunnet.

Det overordnede målet for rammeprogrammene er å bidra til å utvikle et konkurransedyktig kunnskapsbasert Europa. SiS-programmet har til oppgave å sikre at samfunnet tar del i denne utviklingen. Først når folk flest får kunnskap om forskningen, kan de mene noe om den og være med på å påvirke den. SiS-programmet har en viktig oppgave med å sikre det demokratiske aspektet ved utviklingen av det europeiske kunnskapssamfunnet.

Dialog mellom forskning og samfunn
En demokratisk debatt med et informert publikum må bygge på kunnskapsspredning og -kommunikasjon og interesse for kunnskap. SiS skal skape kunnskapsgrunnlaget for en informert og effektiv debatt og sikre rekruttering til forskeryrket. Midlene skal gå til prosjekter som skaper gode betingelser for at forskning og utvikling skjer i dialog med samfunnet.

Arbeidsprogrammet for 2012
Utlysningene for 2012 ble offentliggjort i juli. Søknadsfrist er 22. februar 2012. Budsjettet for 2012 er på ca 37 millioner euro. Du finner utlysningene her.

Programmets oppgave
Science in Society-satsingen er definert som tre områder, action lines, som hver på sin måte skal bidra til tettere bånd og mer samhandling mellom forskningen og samfunnet:

Område 1) Mer dynamisk styring av forholdet mellom vitenskap og samfunn
Under denne delen av satsingen ligger samarbeidsprosjekter
om tema som skal styrke og forbedre det europeiske vitenskapssystemet, så som:

  • Bedre forståelse av vitenskapens og teknologiens plass i samfunnet
  • Forholdet mellom vitenskap, demokrati og jus
  • Etikk i vitenskap og teknologi
  • Gjensidig påvirkning mellom forskning og kultur

Område 2) Styrket potensial, utvidet horisont
Under denne delen av satsingen ligger samarbeidsprosjekter som gjelder kjønn og likestilling i forskning, og rekruttering til forskning, så som:

  • Kjønn og forskning
  • Barn, unge og forskning

Område 3) Effektiv toveis dialog mellom vitenskap og samfunn
Under denne delen av satsingen ligger samarbeidsprosjekter
som skal engasjere bredere, så som:

  • Forskningsformidling
  • Forksningspriser

Noen midler vil også lyses ut til såkalte strategiske aktiviteter.

 

Publisert:
 12.07.2006
Sist oppdatert:
16.11.2011

Dokumenter

Kontaktpersoner

Tips en venn

Din e-post:
Ditt navn:

Din venns e-post:
Kommentar:
Sikkerhetssjekk
Captchabilde