Gå direkte til innhold
 

Ideas - European Research Council (ERC)

Særprogrammet Ideas eller European Research Council (ERC) har som mål å stimulere europeisk forskerinitiert "frontier research" ved å investere i de beste forskerne og de beste ideene. IDEAS er ment å styrke den tematisk uavhengige forskningen i EUs 7. rammeprogram (FP7). Utvelgelsen vil skje i konkurranse på europeisk nivå og vil utelukkende være basert på vitenskapelig excellence.

Viktigste nyheter:

Finansiering av søkere til ERC Starting Grant  eller Advanced Grant

Forskningsrådet viderefører ordningen med å finansiere søkere (med norsk vertsinstitusjon) til ERC til å omfatte  utlysningene ERC-2012-StG og ERC-2012-AdG.
  
ERC har nylig innført en ny karakterskala for søknadsvurdering. Forskningsrådet har derfor foretatt en vurdering av kvalitetsterskelen for å motta støtte fra Rådets ”ERC-finansieringsordning” skal være i lys av denne endringen. Forskningsrådets krav til nå har vært at ERC søknaden må være over ERCs kvalitetsterskel etter trinn 2 og dermed ha vært kvalifisert til finansiering fra ERC dersom deres budsjetter hadde tillatt det.

ERC vil nå i trinn 2 benytte en karakterskala med karakterene A eller B:
A) Fully meets the ERC's excellence criterion and is recommended for funding if sufficient funds are available.
B) Meets some but not all elements of the ERC's excellence criterion and will not be funded.

Forskningsrådet vil derfor sette et krav om at søkeren må ha oppnådd karakteren A etter trinn 2 uten å ha fått midler fra ERC for å være kvalifisert til å få støtte fra Forskningsrådet

Det vil fremdeles være en maksimal samlet budsjettgrense for denne støtten fra Forskningsrådet på 120 mill. kroner for Starting Grant og 45 mill. kroner for Advanced Grant. Dersom flere er kvalifisert til å få støtte en det det er midler til vil kun de høyst rangerte søknadene motta støtte.
      

Om ERC
 

ERC består av et uavhengig Scientific Council og et sekretariat (ERC Executive Agency). Scientific Council har ansvaret for utarbeidelsen av ERCs strategier og vitenskapelige aktiviteter og er sammensatt av 22 fremtredende europeiske forskere. Executive Agency bistår Scientific Council i praktisk gjennomføring og administrasjon.

En av ERCs målsettinger er at søknadsprosessen skal være enkel. ERC støtter forskning innenfor alle fagområder og oppmuntrer til tverrfaglige prosjekter. PI kan ha alle nasjonaliteter, men skal være tilknyttet en vertsinstitusjon (universitet eller annet forskningsutførende institusjon eller foretak) i EU-land eller EU-assosierte land.

En viktig forskjell i forhold til det øvrige av FP7 er at ERC retter seg mot enkeltforskere og individuelle grupper ledet av hovedsøkeren (principal investigator, PI).

Tre typer Grants, tre fagdomener

ERC har to finansieringsordninger, Starting Independent Researcher Grants (Starting Grants) og Advanced Investigator Grants (Advanced Grants).

Seiv om ERC ikke har noen tematiske prioriteringer er både Starting- og Advance Grant delt inn i tre fagområder med ulike søknadsfrister for å lette søknadsbehandlingen. De tre fagområdene er:

  • Physical Sciences & Engineering (PE)
  • Life Sciences (LS)
  • Social Sciences & Humanities domain (SH)
     

For både Starting Grants og Advanced Grants vil om lag 44 % av de bevilgede midler gå til fagområdet Physical Sciences & Engineering, 39 % til Life Sciences, 17 % til Social Sciences & Humanities domain.

Evalueringen foregår i to trinn og foretas av 25 fagpaneler sammensatt av ledende forskere innen de respektive områder. I Starting Grant evalueringsprosessen inngår et intervju av PI for de søknader som går videre til trinn 2.

Starting Independent Researcher Grants

Starting Grants retter seg mot unge lovende forskere som har ambisjoner om å bli ledende forskere eller er i ferd med å etablere sin egen uavhengige forskningsgruppe.

PI'ere som søker Starting Grants må ha en doktorgrad som er avlagt mer enn 2 og mindre enn 12 år før datoen for offentliggjørelse av utlysningen. Det er imidlertiden mulighet for forlengelse av denne grensen om man i perioden etter avlagt doktorgrad har hatt fødselspermisjon, sykdom, avtjent militærtjeneste eller lignende.

Det er normalt forventet at PI har en viktig publikasjon som hovedforfatter uten PhD-veilederen som medforfatter. Søkere bør også ha en lovende "track-record" med tidlige prestasjoner passende for deres felt og karrierestadium. Vær kritisk i vurderingen av egen karriere i denne sammenheng, men ikke overdrevent kritisk.

Utlysningen av Starting Grants vil normalt komme om sommeren med søknadsfrist om høsten. Normalt kan det søkes om inntil 1,5 mill. Euro for en periode på inntil 5 år. Man kan også søke om  500 000 Euro ekstra hvis søknaden involverer a) etableringen av en ny forskningsaktivitet i et EU-land eller EU assosiert land av en PI som flytter dit fra et tredje land, eller b) innkjøp av dyrere utstyr.

For en mer utfyllende beskrivelse av hvem som kan søke henvises det til arbeidsprogrammet samt veiledningen til søkerne eller ta kontakt med Forskningsrådet.

Advanced Investigator Grants

Formålet med Advanced Grants er å støtte ledende etablerte forskere i verdensklasse. PI for søknader til Advanced Grants forventes å ha en imponerende '10 year track record' og en veldokumentert lederskaps profil. Dette beskrives nærmere i arbeidsprogrammet og veiledningen til søkerne.

Det kan normalt søkes om opptil 2,5 mill Euro (3,5 mill under særlige omstendigheter) for inntil 5 år. Advanced Grants har hittil vært utlyst om høsten og søknadsfrist vil være følgende vinter/vår.

ERC Synergy (Nytt)

ERC Synegy gir 2-4 PIs muligheten til sammen om å søke om midler til å utføre  forskning de alene ikke ville kunne gjøre. Man vil kunne søke om hele 15 mill Euro for inntil 6 år. Budsjettet for ERC Synery vil være på 150 mill Euro så kun få prosjekter vil bli tildelt midler.

 

 Utlysninger

 Utlysning for ERC Advanced Grant er publisert. Tidsfristene er som følger:

ERC-2012-ADG_20120216 for domenet Physical Sciences & Engineering (Panel: PE1 – PE10), med frist 16. februar 2012, 17:00:00 (Brussel tid)
ERC-2012-ADG_20120314 for domenet Life Sciences (Panels: LS1 – LS9), med frist 14. mars 2012, 17:00:00 (Brussel tid)
ERC-2012-ADG_20120411 for domenet Social Sciences & Humanities (Panels: SH1 – SH6), med frist 11. april 2012, 17:00:00 (Brussel tid).

ERC Synergy:
Søknadsfrist er 25.januar 2012

 Ønsker du å motta Norges forskningsråds nyhetsbrev om ERC? Kontakt Per Ivar Høvring. (se lenke til høyre)
 

Publisert:
 14.07.2006
Sist oppdatert:
13.02.2012