Håndplukkede divisjonsstyrer
Prosessen med å oppnevne styrer for Forskningsrådets tre nye divisjoner er i gang. Hovedstyrets leder regner med at styrene skal være på plass i månedsskiftet august/september 2003.
– Divisjonsstyrene blir annerledes enn de nåværende områdestyrene, sier Geir Stene Larsen, Hovedstyrets leder. – Ikke minst er det en grunnleggende endring ved at vi har fått såkalt gjennomgående representasjon. Det betyr at det er hovedstyremedlemmer som er divisjonsstyrenes ledere. De ble dermed valgt da Hoved-styret ble oppnevnt av Kongen i stats-råd i desember 2002 (se Forskning nr. 1/03).
Differensiert profil
– De nye styrene får sju medlemmer og to varamedlemmer slik som Hovedstyret. De skal ha en tydelig profil som samsvarer med divisjonenes ansvarsområder, men det må også tas hensyn til mangfold og bredde. I oppnevningen skal vi derfor vektlegge spesifikke krav for å få en differensiert profil på styresammensetningen. Samtidig må det tas habilitetshensyn: Styrene skal sammensettes slik at det ikke er rimelig å reise tvil om upartiskhet i saksbehandlingen. Det vil f.eks. ikke bli oppnevnt medlemmer som åpenbart vil måtte fratre i mange eller særlig viktige enkeltsaker.
Det er mest hensiktsmessig å vurdere anvendelsen av kriterier og kvalifikasjonskrav i sammenheng med det konkrete arbeidet med oppnevningen, derfor har vi opprettet et styreutvalg. Utvalget består av styreleder og de tre hovedstyremedlemmene som er divisjonsstyreledere. De har fått fullmakt til å foreta en helhetsvurdering med utgangspunkt i Hovedstyrets behandling, forteller han.
Mandatet
– Divisjonsstyrenes virkefelt skal ta utgangspunkt i de enkelte divisjonenes ansvarsområder og brukergrupper, og de får derfor ulike oppgaver og ulik faglig profil. Samtidig skal de medvirke til at Forskningsrådet som helhet kan løse sine oppgaver på best mulig måte. Derfor skal de delta i utarbeidelsen av Forskningsrådets strategi, handlingsplaner og budsjettforslag. De skal også identifisere de oppgavene som divisjonene bør samarbeide om, og legge stor vekt på godt samspill divisjonene imellom.
Divisjonsstyrene skal ha nær kontakt og samarbeid med administrasjonen. Den løpende kontakten vil vanligvis gå gjennom divisjons-direktøren, som rapporterer til – og er ansvarlig overfor – administrerende direktør.
Styrene kan delegere beslutnings- og bevilgningsmyndighet til administrasjonen etter retningslinjer som er fastsatt av Hovedstyret, sier Stene-Larsen. Han legger til at det legges stor vekt på at divisjonsstyrene skal ha en åpen, utadrettet arbeidsform.
Oppnevningsprosess
– Det er sendt ut invitasjoner til en lang rekke miljøer om å fremme kandidater til styrene, og vi har lagt stor vekt på å ha en mest mulig åpen og inkluderende prosess. Svarfristen er 15. juni, og vi håper på mange gode forslag. Vi tar sikte på at Hovedstyret skal gjøre sin endelige beslutning om divisjonsstyrenes sammensetning på sitt møte 28. august, sier Stene-Larsen.
Forskningsrådets divisjonsstyrer
Hovedstyret oppnevner divisjons-styrene (med unntak av divisjons-styre-leder), fastlegger mandat og retningslinjer, delegerer oppgaver og fordeler ansvar for den faglige virksomheten mellom divisjonss tyrene.
Divisjonsstyrene rapporterer til Hovedstyret og følger opp Hoved-styrets vedtak. De skal gi Hovedstyret faglige råd, ta initiativ og formidle innspill, ideer og impulser, og informere Hovedstyret om viktige utviklingstrekk innenfor sitt ansvarsområde.
Divisjonsstyrene har ansvar for den faglige virksomheten i divisjonen, og skal initiere, planlegge, iverksette, følge opp, evaluere og formidle forskning innenfor divisjonens ansvarsområde. De skal også fordele forsknings-budsjettet slik det stilles til disposisjon fra Hoved-styret, og for øvrig arbeide innenfor de rammene og retningslinjene som fastsettes av Hovedstyret.
De tre divisjonsstyrene skal samarbeide om oppgaver som er av felles interesse eller ligger i grenseområdet mellom divisjonene, og bidra til å skape godt samspill og klare ansvarsforhold mellom divisjonene. Divisjonsstyrene skal sørge for – og bidra til – god -ekstern kontakt og dialog med Forskningsrådets brukere og andre interessenter.